fot. PAP

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą płk. Kuklińskiego

„Ryszard Kukliński odważnie przeciwstawił się komunistycznemu reżimowi, stając w jednym szeregu z bohaterami walk o polską niepodległość” – napisano w uchwale. Za uchwałą głosowało 333 posłów, przeciw było 53, 24 wstrzymało się od głosu.

Przyjęcie uchwały prawa strona sali przyjęła oklaskami. W uchwale podkreślono, że płk Kukliński był wielkim patriotą, który dobrze zasłużył się Rzeczypospolitej Polskiej.

„W 10. rocznicę śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla działań pułkownika, którego poświęcenie przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju zagrożonego ofensywnymi planami militarnymi Związku Radzieckiego. Kierując się dobrem Polski i Polaków, nie zważając na niebezpieczeństwa, Ryszard Kukliński odważnie przeciwstawił się komunistycznemu reżimowi, stając w jednym szeregu z bohaterami walk o polską niepodległość” – zapisano w projekcie.

Poseł Piotr Babinetz podkreślił, że płk za swoją postawę poniósł wiele ofiar. W tajemniczych okolicznościach zginęli obaj jego synowie; mimo tego nie poddał się i trwał męsko w obronie swojego narodu.

– Pułkownik Ryszard Kukliński wybrał najtrudniejszą drogę służby dla ojczyzny, która nie przynosiła zaszczytów, a narażała na cierpienia, tortury, śmierć, być może niezrozumienie ze strony rodaków. Poniósł największe możliwe ofiary: jako ojciec stracił obu synów. Rzeczpospolita Polska ma wielki dług. Częściowo możemy (i w moim najgłębszym przekonaniu musimy) spłacić go uchwałą Sejmu RP, którą w imieniu Komisji Kultury i Środków Przekazu rekomenduję Wysokiej Izbie – powiedział Piotr Babinetz.

Z kolei poseł Patryk Jaki wskazał kluczową rolę płk. dla przyszłej wolnej Polski.

– Pułkownik Kukliński to polski Konrad Wallenrod, który wbił kołek w serce komunistycznego systemu. Historycy nie mają wątpliwości, że przekazanie tajnych akt miało kluczowe znaczenie w przebiegu zimnej wojny. Okazało się, że płk Kukliński był kluczową postacią w rozstrzygnięciach tej, przecież dla Polski, historycznej sytuacji. Były szef CIA powiedział, że nikt na świecie nie zaszkodził komunizmowi tak jak ten Polak. Kukliński jest ceniony na świecie. Najwyższy czas, aby docenić go w RP – stwierdził poseł.

W 1984 r. Sąd Wojskowy w Warszawie za dezercję i zdradę skazał płk. Kuklińskiego na karę śmierci. Dopiero w 1995 r. prezes Sądu Najwyższego wniósł rewizję nadzwyczajną, a izba wojskowa sądu uchyliła wyrok pozbawienia wolności.

Zobacz jak głosowali posłowie [kliknij]

RIRM/PAP

drukuj