F. Frąckowiak: Gen. Kukliński zaryzykował wszystko dla dobra Polski

Na Wojskowych Powązkach w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające gen. Ryszarda Kuklińskiego pierwszego polskiego oficera w NATO.

Obchody rozpoczęły się od wprowadzenia asysty wojskowej, potem odbył się Apel Pamięci z salwą  honorową  Kompanii Reprezentacyjnej WP. Na grobie generała złożono wieńce.

Gen. Ryszard Kukliński to człowiek, dla którego dobro Ojczyzny było najważniejsze – mówi Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci gen. Kuklińskiego

W okresie powojennym, po II wojnie światowej podobnie jak żołnierze pierwszego podziemia antykomunistycznego, czyli Ci, których nazywamy Żołnierzami Wyklętymi on również na ołtarzu Ojczyzny położył wszystko, co miał. Zaryzykował życie swoje, swojej rodziny dla dobra tego, co dla niego było najważniejsze, czyli dla dobra Polski – podkreśla Filip Frąckowiak.

Obchody zorganizowała m.in. Izba Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego.

Gen. Ryszard Kukliński przekazywał amerykanom plany strategiczne ZSRR i Układu Warszawskiego, w tym plany ataku na państwa NATO. W 1984 r. został skazany na karę śmierci za zdradę i zdegradowany.

Dopiero Prezydent RP Andrzej Duda w ubiegłym roku na wniosek szefa MON Antoniego Macierewicza mianował pośmiertnie Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady. Dziś przypada 13. rocznica jego śmierci.

RIRM

drukuj