fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Lublin: wystawa „Generał Kukliński – Polska Samotna Misja”

„Generał Kukliński – Polska Samotna Misja” – to tytuł wystawy, która zagościła w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Wernisaż poświęcony jest tajnej działalności generała, która uchroniła świat przed wybuchem III wojny światowej.

Generał Ryszard Kukliński był ważną postacią, która jak podkreśla wielu ekspertów przyczyniła się do zakończenia zimnej wojny i upadku ZSRR.

Wystawa w Lublinie przedstawia około 300 fotografii i dokumentów. Jej pierwszymi zwiedzającymi były dzieci ze szkoły podstawowej. Wernisaż otworzył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który przybliżył uczniom postać generała Kuklińskiego.

– Poświęcił siebie i swoją rodzinę w obronie Polski, w obronie świata, ponieważ przekazał amerykanom […]szczegółowe informacje na temat planowanej inwazji przez Związek Radziecki. Jest bohaterem i patriotą najwyższej próby, z którego musimy czerpać wzorce – mówił wojewoda lubelski.

Oglądający wystawę mogą poznać nie tylko życiorys generała, ale również dowiedzieć się w jaki sposób i dlaczego tak późno został uniewinniony.

Ekspozycja jest własnością Izby Pamięci Generała Kuklińskiego w Warszawie.

– Chciałbym wyrazić niezwykłą wdzięczność, oraz podziękowania za to, że wystawa o konspiracyjnej działalności gen Kuklińskiego, o działalności dzięki której nie doszło do wybuchu III wojny światowej jest prezentowana w Lublinie – akcentował Jan Łada, kustosz Izby Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie.

Wernisaż można oglądać w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim do 9 lutego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj