Priorytety Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Wsparcie polskich rodzin, dzieci, ale także seniorów – to priorytety dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort zapewnia, że program Rodzina 500 plus będzie kontynuowany. Ministerstwo cały czas pracuje nad programami ułatwiającymi życie seniorom.

Ze wstępnych danych opublikowanych przed kilkoma dniami przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2017 roku urodziło się o ok. 20 tys. więcej dzieci niż w roku poprzednim.

Jak mówi minister Elżbieta Rafalska na przyrost z pewnością miało wpływ wprowadzenie programu Rodzina 500 plus, ale nie tylko.

– To poczucie, że państwo polskie chce wspierać rodzinę także w kosztach utrzymania dzieci do 18 roku życia, ale też aktualna sytuacja na rynku pracy. Większa łatwość w znalezieniu pracy. Rosnące wynagrodzenia, większe poczucie stabilności życiowej, że to może wpływać na decyzje rodzin o powiększeniu liczby dzieci – wskazuje minister, która podkreśla, że w celu zapewnienia dalszego wzrostu urodzeń należy przede wszystkim zagwarantować dalsze finansowanie i utrzymanie programu Rodzina 500 plus.

– Mówimy wyraźnie, że program ten będzie kontynuowany, monitorowany i oceniany. Dodatkowo w wielu obszarach wspieramy rodzinę. Czy to rodzinę, która znajduje się w trudnej sytuacji życiowej, a więc ustawa za życiem, rodzina z dzieckiem niepełnosprawnym, czy przez wsparcie opieki nad małym dzieckiem – podkreśla Elżbieta Rafalska.

Ważnym aspektem dla ministerstwa jest także dbałość o seniorów. Z myślą o nich powstał dokument na temat polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 roku.

– To, co jest najważniejsze dla mnie, to rozwiązanie kwestii niesamodzielności osób starszych, a więc tych osób, które są zależne od innych, które są w najgorszym stanie zdrowia – akcentuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Tu bardzo ważne są usługi opiekuńcze i specjalistyczne. Wsparciem ma być program ministerialny dotyczący usług opiekuńczych dla osób powyżej 75 roku życia, osób samotnych.

– Chcemy finansowo wesprzeć samorządy, które tego typu usługi adresują do samotnych osób powyżej 75 roku życia. Program jest międzyresortowy. Bardzo ważny jest tutaj udział Ministerstwa Zdrowia. Dla osób starszych dostęp do usług rehabilitacyjnych, specjalistycznych, zdrowotnych jest pierwszoplanowy – podkreśla Elżbieta Rafalska.

Istotne jest również to, abyśmy byli aktywni, żeby jak najdłużej zachować samodzielność funkcjonowania. Seniorzy, szczególnie samotni potrzebują także spotkania z drugim człowiekiem.

– Stąd 80 mln na domy dziennego pobytu, na kluby seniorów, żeby w  małych lub większych środowiskach ludzie mieli takie miejsce, gdzie można przyjść. Być może skorzystać z porad, ze wsparcia, albo też atrakcyjnie, miło spędzić czas – wskazuje minister Rafalska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj