fot. PAP/Rafał Guz

Targi Granicy w Lublinie

W dniach 24-25 października rozpoczną się dwudniowe Targi Granicy w Lublinie. To inicjatywa polsko-ukraińska, która ma zacieśnić współpracę między oboma krajami.

Lublin pogłębia wzajemną współpracę polsko-ukraińską. 

– Więzy, które chcemy rozwijać, dotyczą tak przemieszczania się ludzi, jak i rozwijania gospodarki, a mianowicie ułatwień dla biznesu – mówi Jacek Szczot, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. partnerstwa wschodniego.

Z tej okazji 24 października rozpoczną się dwudniowe Targi Granicy w Lublinie. Wezmą w nich udział przedstawiciele ukraińskich służb granicznych. 

– Po to, żeby porozmawiać o problemach, które nas dotyczą, które nas spotykają w przekraczaniu granicy. A z drugiej strony uszczelnianiu granicy chroniąc teren Polski przed zagrożeniami płynącymi z różnych chorób odzwierzęcych – wskazuje Jacek Szczot.

Codziennie granicę polsko-ukraińską przekracza około stu tysięcy osób.

– Nie zawsze to wszystko działa tak jak powinno i czasami ludzie czekają stojąc po osiem, dwanaście godzin – akcentuje Wasyl Pawluk, konsul generalny Ukrainy w Lublinie

Dla ogarniętej wojną Ukrainy współpraca z Polską jest kluczowa.

– Polska jest w Europie centralnej, z byłych państw Układu Warszawskiego, bardzo dużym państwem, które się rozwija i ma szansę być liderem w centralnej Europie – wskazuje Wasyl Pawluk.

Ukraina liczy, że współpraca z Polską pomoże jej w rozwoju gospodarczym oraz w dalszych staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj