fot. wikipedia.org

Lublin: Odsłonięcie pomnika Ofiar Wołynia

W Lublinie zostanie dziś odsłonięty pomnik Ofiar Wołynia. Uroczystość rozpocznie w południe Msza św. sprawowana w kościele garnizonowym NMP w intencji pomordowanych Polaków.

Po Mszy św. uczestnicy przejdą na Skwer Ofiar Wołynia, gdzie nastąpi odsłonięcie monumentu. Zaplanowano przemówienia okolicznościowe, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz program słowno-muzyczny.

Pomnik powstał dzięki staraniom komitetu obywatelskiego. Patronat honorowy nad uroczystościami objął IPN, wojewoda lubelski orz marszałek województwa.

Monument ma duże znaczenie m.in. dla pani Danieli Teresy Kubiczek, która wychowała się na Wołyniu.

Jestem szczęśliwa i dziękuję Panu Bogu, że jest pomnik w Lublinie. Będzie gdzie się pomodlić, zapalić znicz, bo ja nie wiem, gdzie jest pochowany mój brat, w którym lesie, jakie przeszedł tortury. Dużo ludzi jest wdzięcznych za ten pomnik – powiedziała pani Daniela Teresa Kubiczek.

Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Centralne uroczystości z udziałem premiera Mateusz Morawieckiego odbędą się dziś w Warszawie.

75 lat temu, w dniach 11-12 lipca, UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w ponad 100 miejscowościach na Wołyniu. Łącznie w latach 1943-1945 zginęło tam – według różnych szacunków – od ok. 100 do nawet 200 tys. Polaków.

 

RIRM

drukuj