fot. twitter.com/MEIN_GOV_PL

Leczenie chorób plamki żółtej

W Lublinie powstanie pierwsze Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej. Dotacje na ten cel przyznało Ministerstwo Zdrowia.

Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej ma odgrywać kluczową rolę w badaniach klinicznych nad nowymi terapiami genowymi i farmakologicznymi.

– Mówimy o plamce żółtej, ale mówimy też o spektrum chorób rzadkich, bo chcemy zacząć zastanawiać się nad leczeniem wszystkich chorób rzadkich i uwarunkowaniami genetycznymi, a zatem chcemy pogłębić tę ideę – wskazał prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dzięki realizacji projektu uda się podwoić liczbę pacjentów.

– Mamy ambitny plan, by podwoić liczbę zabiegów, procedur diagnostycznych i terapeutycznych w oparciu o tę nową wspaniałą infrastrukturę, którą dostajemy, dzięki wsparciu naszych resortów zdrowia i edukacji i nauki – zaznaczył prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK I Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Całkowita wartość projektu wynosi blisko 32,6 mln zł, w tym ponad 32 mln zł to dotacja z budżetu państwa.

– 32 mln zł to przede wszystkim wartość dla pacjentów. To szybsza diagnostyka, lepsza aparatura, to poszerzenie możliwości. Chcemy inwestować w naukę, chcemy inwestować w terapie eksperymentalne, w badania kliniczne. Wierzę, że ta inwestycja przyczyni się do zwiększonej i wzmożonej aktywności w zakresie pozyskiwania grantów – ocenił Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.

Oprócz tego, jak podkreślał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, centrum będzie ogromnym polem do kształcenia przyszłych lekarzy.

W uroczystości przyznania dotacji dla programu utworzenia Europejskiego Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej uczestniczył także minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

– Plamka żółta to edukacja, bo bez tego nie da się czytać, a jak się nie da czytać, to się nie da uczyć. Z naszego punktu widzenia – ministerstwa edukacji, nie nauki, ale edukacji ta inwestycja ma wielkie znaczenie – akcentował  prof. Przemysław Czarnek.

Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej powstanie w odrestaurowanym zabytkowym pałacu w Lublinie. Zakończenie inwestycji planowane jest na III kwartał 2023 roku.

TV Trwam News

drukuj