KUL – trwa sympozjum z okazji Roku Życia Konsekrowanego

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim trwa sympozjum zorganizowane z okazji Roku Życia Konsekrowanego. Jego myśl przewodnia to „W jedności uobecniać Chrystusa w świecie”. Konferencja potrwa do jutra.

Sympozjum IV Konferencji Życia Konsekrowanego w Polsce gromadzi wszystkich przełożonych wyższych zakonów w Polsce. Takie sympozja odbywają się co trzy lata – tegoroczne w szczególnym czasie. Decyzją Ojca Świętego Franciszka trwa Rok Życia Konsekrowanego.

– To spojrzenie Ojca Świętego Franciszka na nas jest z jednej strony zaproszeniem dla nas do nawrócenia, a z drugiej strony jest takim zaproszeniem do tego, by nie bać się dawać dzisiejszemu światu świadectwa, że jednak życie konsekrowane jest ważnym punktem odniesienia (…), zaciszem, w którym wielu ludzi dzisiaj – rozpędzonych czy pogubionych – może się odnaleźć – mówi o. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

Konferencja przebiega pod hasłem „W jedności uobecniać Chrystusa w świecie”. Jej pierwszy dzień był poświęcony „spojrzeniu w przeszłość z wdzięcznością”. To nawiązanie do słów Ojca Świętego Franciszka z Listu do osób konsekrowanych, z okazji ogłoszenia Roku Życia Konsekrowanego.

Życie konsekrowane to najbardziej specyficzna, a przez to także najbardziej zaskakująca forma powołania, jakie Bóg proponuje człowiekowi na ziemi. Jak mówi o. Piotr Chojnacki, życie konsekrowane to przede wszystkim forma naśladowania Chrystusa w Kościele.

Chcemy pokazać, że w dzisiejszym – bardzo podzielonym świecie – można dzielić się wiarą – mówi siostra Agata Mirek, przełożona generalna Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej.

– Jest to dla nas też spotkanie, w którym my jako osoby konsekrowane, jako przełożeni dzielimy się swoim doświadczeniem, dzielimy się wiarą, wymieniamy swoje spostrzeżenia na temat Kościoła, życia społecznego, świata – mówi s. Agata Mirek.

Dziś zakończył się drugi dzień sympozjum, który przebiegał pod hasłem „Przeżywać teraźniejszość z pasją”; ostatni będzie poświęcony refleksji nad „przyjęciem przyszłości z nadzieją”. Obradom towarzyszą spotkania modlitewne. Sympozjum ma charakter otwarty.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl