fot. PAP/Wojtek Jargiło

K. Bosak o postulatach rolników: Tylko długotrwałe, uparte protesty przyniosą efekty

Tylko długotrwałe, uparte protesty przyniosą efekty – mówił we wtorek w Lublinie jeden z liderów Konfederacji, wicemarszałek Sejmu, Krzysztof Bosak, odnosząc się do postulatów protestujących rolników.

Krzysztof Bosak uczestniczył w konferencji prasowej rolników pod Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, na której ponownie poparł dążenia protestujących.

„Te główne postulaty są głęboko w polskim interesie narodowym: odrzucenie tego obłędu, który ogarnął kręgi decyzyjne w Unii Europejskiej, polityki klimatycznej, europejskiego Zielonego Ładu” – wymienił.

Stwierdził, że złamane zostały obietnice złożone Polakom w trakcie referendum akcesyjnego.

Jego zdaniem należy brać przykład z protestujących w innych państwach.

„Tylko długotrwałe, uparte protesty przyniosą efekty” – ocenił Bosak.

Jako przykład wskazał demonstracje „żółtych kamizelek” we Francji, protesty rolnicze w Holandii i manifestacje kierowców ciężarówek w Kanadzie. Według niego zanim przyniosły swoje skutki, związane były z utrudnieniami i represjami.

Odnosząc się do podpisanego w Jasionce (woj. podkarpacie) uzgodnienia pomiędzy przedstawicielami organizacji rolniczych a ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim stwierdził, że „to próba stworzenia fałszywej reprezentacji rolników, z którą rząd się dogada”.

„Jednym z podpisujących te uzgodnienia był mój kontrkandydat z wyborów prezydenckich w Zielonej Górze sprzed 10 lat, młody polityk PSL. On był po stronie rządowej, czy po stronie społecznej?” – pytał retorycznie Bosak.

W ubiegłym tygodniu w podrzeszowskiej Jasionce podpisane zostało uzgodnienie dotyczące m.in. uregulowania relacji gospodarczych z Ukrainą. Dokument przewiduje m.in., że minister rolnictwa ma zwrócić się do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu przez terytorium Polski objętych embargiem produktów rolnych z Ukrainy. Strony wskazały również, że uregulowane muszą być relacje handlowe między oboma krajami, w tym dostęp do rynku takich produktów, jak m.in. zboże, rzepak, kukurydza, cukier, drób, jaja, owoce miękkie i jabłka.

W uzgodnieniu są też zapisy dotyczące dopłat do zboża sprzedanego między 1 stycznia br. a 30 maja br., utrzymania wysokości podatku rolnego na poziomie z 2023 r., czy wsparcia strony społecznej działań rządu, zmierzających do zmian w Zielonym Ładzie, takich jak ograniczenie ekoschematów oraz uproszczenie zasad pomocy dla rolników.

15 marca Komisja Europejska opublikowała projekt zmiany dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem. Propozycje zakładają m.in. zniesienie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, wybór między dywersyfikacją upraw a zmianowaniem, uproszczenia dot. utrzymania okrywy glebowej. Gospodarstwa do 10 ha nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych – tzw. warunkowości. Szef MRiRW pozytywnie ocenił te propozycje.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl