W Sejmie m.in. o projekcie noweli ustawy o policji

Sejm zajmie się wieczorem projektem noweli ustawy o policji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Ma ona zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który zakwestionował dotychczasowe zasady pracy operacyjnej służb i dotyczące billingów telefonicznych.

W ocenie Platformy Obywatelskiej projekt rozszerza w nieskończoność możliwości inwigilowania obywateli.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Opioła mówi, że projekt służy jedynie walce z przestępstwami.

– Ten projekt ogranicza kontrolę operacyjną do osiemnastu miesięcy. Jest to taki sam system, jaki było dotychczas – tyle, że jeszcze bardziej doprecyzowany, ponieważ mamy prokuraturę, która wnioskuje do sądu o wyrażenie zgody na taką kontrolę, czy też uzyskanie bilingów, czy innych materiałów. Tak – de facto – służy tylko i wyłącznie walce z przestępstwami i bezpieczeństwu Polaków, a nie jakiejś inwigilacji. To po prostu jakieś mityczne słowa ze strony opozycji. To służy państwu polskiemu, żeby mogło funkcjonować. Gdybyśmy nie wprowadzili tych przepisów, to policja w ogóle nie mogłaby rozwiązywać najcięższych przestępstw i prowadzić najcięższych śledztw – podkreśla poseł Marek Opioła.

Poseł zaznaczył, że rząd PO-PSL miał 17 miesięcy na zrealizowanie wyroku Trybunału, ale nic nie zrobił. Prawo i Sprawiedliwość ma na to miesiąc.

Projekt zakłada, że 7 lutego miałyby wejść w życie zasady kontroli operacyjnej prowadzonej przez policję i służby specjalne oraz dostępu do bilingów.

6 lutego przestaną obowiązywać przepisy, które zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl