Po raz trzeci zdewastowano popiersie płk. Kuklińskiego

Nieznani sprawcy pomazali farbą popiersie płk. Ryszarda Kuklińskiego w parku Jordana w Krakowie. O sprawie została poinformowana policja. Jest to już trzecia dewastacja tego pomnika w ciągu ostatnich lat.

– W nocy z 13 na 14 lutego pomalowano postument z piaskowca, pomalowano również popiersie pułkownika, czarną, oleistą farbą, która weszła w piaskowiec. Ostrzegłem, że jest to zniszczenie, zawiadomiłem policję. Wszczęte zostało dochodzenie. Mamy nadzieję, że tych sprawców w końcu kiedyś złapią. Przyczyną jest to, że w telewizji brylują teraz postkomuniści, pułkownicy, generałowie starego układu i oni też prowokują do takich zniszczeń – powiedział Kazimierz Cholewa, przewodniczący towarzystwa opiekującego się parkiem.  

Szczególnie bolesne jest to, że do dewastacji doszło dwa dni po uroczystościach przed pomnikiem w 10. rocznicę śmierci naszego bohatera narodowego – zaznaczył Kazimierz Cholewa.

– To jest trzecie zniszczenie, zawsze było przed uroczystością. Raz przed 13. grudnia, później przed rocznica śmierci (dwa lata temu), a teraz dwa dni po 10 rocznicy śmierci, dlatego że przez cały tydzień przed uroczystościami do 10 lutego policja na zmianę ze strażą miejską pilnowała Parku Jordana, szczególnie pomnika płk Ryszarda Kuklińskiego – dodał Kazimierz Cholewa.  

Sprawcy poprzednich dewastacji nie zostali wykryci.

Pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Kukliński został przerzucony do USA. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Zmarł 11 lutego 2004 r. na Florydzie.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl