Płk. Ryszard Kukliński z Orderem Orła Białego?

Kapituła Orderu Orła Białego na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy będzie rozpatrywała sprawę pośmiertnego awansu do stopnia generalskiego płk. Ryszarda Kuklińskiego. Ta odpowiedź z Kancelarii Prezydenta na apel w tej sprawie niesie za sobą nadzieję – podkreśla dr Jerzy Bukowski, jeden z inicjatorów uczczenia pamięci bohatera państwa polskiego.

W sierpniu bieżącego roku, Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, zwróciło się z apelem do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o uhonorowanie śp. płk. Ryszarda Kuklińskiego awansem generalskim i Orderem Orła Białego, sugerując jako najlepszą datę tegoroczne święto Niepodległości 11 listopada.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie chciałby, aby prezydent Andrzej Duda odznaczył osobę, która dla większości Polaków jest jednym z największych bohaterów naszej najnowszej historii. Bukowski nie kryje zadowolenia z odpowiedzi, którą otrzymał z Kancelarii Prezydenta.

Otrzymałem odpowiedź, która jest odpowiedzią pozytywną, tzn., że sprawa będzie rozpatrywana przez Kapitułę Orderu Orła Białego. Natomiast, co do awansu generalskiego, jest problem z uwagi na to, że musi być wniosek ministra obrony narodowej, ale nie widzę przeszkód, aby prezydent Andrzej Duda, który z panem wicepremierem Siemoniakiem zdaje się ma dość dobry kontakt, to uzgodnił. Wydaje mi się, że w tak ważnej i prestiżowej sprawie, jak kwestia płk. Ryszarda Kuklińskiego – jeżeli byłby problem z Kapitułą, która już raz, nie wiem czy w tym samym składzie osobowym, ale trzy lata temu odmówiła prezydentowi Komorowskiemu rekomendacji płk. Kuklińskiego do Orderu orła Białego – to przypomnę, że prezydent RP ustawowo ma możliwość nadawania tego odznaczenia samodzielnie – zaznacza Jerzy Bukowski.

Tak właśnie zachował się w 2006 roku śp. prezydent Lech Kaczyński, honorując generała Emila Fieldorfa – „Nila” i rotmistrza Witolda Pileckiego, wobec niezrozumiałego sprzeciwu członka kapituły śp. Władysława Bartoszewskiego.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl