fot. PAP/Radosław Pietruszka

POKiN apeluje o awans dla płk. Kuklińskiego

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych apeluje o pośmiertne uhonorowanie płk. Ryszarda Kuklińskiego: zaliczenie go w poczet Kawalerów Orderu Orła Białego i awansowanie do stopnia generała brygady.

Adresatem listu w tej sprawie jest prezydent Andrzej Duda. Rzecznik Porozumienia dr Jerzy Bukowski zaznacza, że płk. Ryszard Kukliński był niezłomnym żołnierzem niepodległości, który z narażeniem własnego życia i rodziny podjął się patriotycznej misji.

– Pułkownik Kukliński jest jedną z najbardziej symbolicznych postaci ostatniego półwiecza i bardzo często jest przeciwstawiany – i słusznie – generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu. Jaruzelski powiedział kiedyś, że „jeżeli uznamy, że Kukliński jest bohaterem, to znaczy, że my wszyscy jesteśmy zdrajcami”. Przez „my wszyscy” rozumiał nie całość Wojska Polskiego, tylko takich jak on – wysługujących się Moskwie wyższych oficerów. Uważamy, że pułkownik Kukliński, który zrobił tak wiele dla ratowania światowego pokoju w okresie zimnej wojny, działający z pobudek patriotycznych, niesprzeniewierzający się oficerowi Wojska Polskiego, ale wręcz przeciwnie. Właśnie w swojej patriotycznej misji realizujący przysięgę narodowi Polskiemu i będący znakomitym oficerem, zasługuje na taki awans – zaznaczył dr Jerzy Bukowski.

Dr Jerzy Bukowski jest zdania, że pośmiertne uhonorowanie płk. Ryszarda Kuklińskiego będzie przejawem tego, jak prezydent odnosi się do przeszłości Polski. Dodaje, że potrzebne dziś jest rysowanie konturu prawdziwego patriotyzmu, zamazanego przez politykę grubej kreski.

 

RIRM

drukuj