W Krakowie zostanie postawiony pomnik gen. Ryszarda Kuklińskiego

Kraków upamiętni gen. Ryszarda Kuklińskiego. Jego pomnik stanie na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, tuż obok budynku Dworca Głównego. Na ten cel, w formie dotacji z budżetu, miasto przekaże pół miliona złotych.

Pieniądze na ten cel zostały zarezerwowane w tegorocznym budżecie Krakowa. Radni podjęli decyzję, że będą przekazywane Stowarzyszeniu im. płk. Ryszarda Kuklińskiego, które jest inwestorem, na jego wniosek w formie zaliczek. Stowarzyszenie otrzymało już pozwolenie na budowę pomnika.

– To będzie już trzecia forma uhonorowania, najbardziej monumentalna. Mamy już małe popiersie w Alei Wielkich Polaków w Parku Jordana, mamy ulicę Ryszarda Kuklińskiego, a teraz będzie ogromny pomnik, symboliczny, symbolizujący obalenie muru berlińskiego, szablę oficerską – wskazuje dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Projekt autorstwa Czesława Dźwigaja i Krzysztofa Lenartowicza wybrano w konkursie w 2011 roku. Radny miasta Krakowa, Józef Jałocha, przekonuje, że generał zasłużył na upamiętnienie.

– Był przewidziany atak jądrowy na kraje zachodnie – Belgię, Holandię, Niemcy. I nasza armia miała iść w pierwszym rzucie. Co ciekawe, Rosjanie przewidywali straty w wysokości 70 proc. […] Takim ludziom, którzy ryzykowali swoje życie, nie mówiąc o tym, że stracił dwóch synów, i to nie w wypadkach – chociaż mówi się, że to wypadki – to się po prostu należy – mówi radny Józef Jałocha.

Całkowity koszt budowy pomnika szacuje się na 1 milion 200 tys. złotych. Stowarzyszenie zgromadziło już 216 tys. zł, z których część wydało na dokumentację budowlaną i zakup blachy stalowej na pomnik. Poza pieniędzmi z budżetu miasta, obecnie poczyniono starania o finansowe wsparcie budowy przez marszałka województwa.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj