fot. PAP/Łukasz Gągulski

W Krakowie zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją pogodową w Małopolsce

W Krakowie z udziałem premiera odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją pogodową w Małopolsce. Uczestniczyli w nim m.in. wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Będziemy na bieżąco monitorować zagrożenie powodziowe. Chcemy pomóc wszystkim ludziom na miejscu – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Premier zwrócił się do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, aby udał się na południe woj. śląskiego i osobiście nadzorował pracujące tam służby.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zapewnił, że urząd i służby są gotowe do podejmowania działań w terenie.

– Jesteśmy gotowi do tego, aby wspierać powiatowe i gminne Centra Zarządzania Kryzysowego. Ten apel, który wczoraj kierowałem do szefów gmin i powiatów „jesteśmy gotowi do współpracy i wspierania sprzętem oraz tym, co najbardziej jest potrzebne, jeśli chodzi o umacnianie wałów”. Mamy zapas ponad trzech milionów worków na piasek, które są cały czas do dyspozycji. Oprócz tego są zasoby w poszczególnych powiatowych i gminnych sztabach, ale także w sztabach Straży Pożarnej. Myślę, że tu jesteśmy zaopatrzeni. Przewiduję, że dzisiaj w godzinach wieczornych zwołamy kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, aby podsumować sytuację, a także zapoznać się z najnowszymi prognozami na najbliższą noc i – w zależności od potrzeb – podejmować decyzje dotyczące dalszych działań – wskazał Piotr Ćwik.

Trudna sytuacja hydrologiczna panuje też na Podkarpaciu, Śląsku i Dolnym Śląsku. Wczoraj zalało ponad tysiąc budynków. W 21 miejscach na południu poziom wody przekroczył stany alarmowe.

W ciągu ostatniej doby w całym kraju strażacy interweniowali blisko 1900 razy.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl