fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda odznaczył dwadzieścia osób Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Powstanie Wielkopolskie było jednym z najważniejszych czynów niepodległościowych. To powód do dumy nie tylko Wielkopolan, ale i Rzeczypospolitej Polskiej – mówił prezydent Andrzej Duda w Poznaniu. Prezydent uhonorował osoby zaangażowane w podtrzymywanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Miasto zostało wyzwolone 6 stycznia. Później powstańcy przejęli większą część Wielkopolski. Ich zdobycze potwierdził rozejm w Trewirze. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował traktat wersalski. Wśród czynów niepodległościowych właśnie to powstanie było jednym z najważniejszych – podkreślił prezydent Andrzej Duda, który przebywał w Poznaniu.

– Mieliśmy wiele powstań. Oczywiście każde z nich było powstaniem ważnym, każde z nich przybliżało nas do odzyskania wolnej Ojczyzny, ale Powstanie Wielkopolskie wygrało. Powstanie Wielkopolskie w bezpośredni sposób dokonało odzyskania Wielkopolski dla Rzeczypospolitej. Gdyby nie Powstanie Wielkopolskie – kto wie, czy ta część Rzeczypospolitej znalazłaby się w polskich granicach – powiedział prezydent.

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim prezydent wręczył 20 osobom Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Podziękował odznaczonym za przygotowanie obchodów stulecia Powstania Wielkopolskiego. Jak dodał, dla innych regionów Polski to powstanie „było w dużym stopniu czynem niepodległościowym trochę zapomnianym”.

Mówiło się bardzo często o 11 listopada, mówiło się o 1920 roku – mało mówiło się o Powstaniu Wielkopolskim. W ostatnich latach ta pamięć jest o wiele bardziej żywa, niż była jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. To jest Państwa zasługa – tak mocno nacisnęliście ten temat, tak wiele było obchodów, tak wiele się o tym mówiło, poruszaliście społeczności lokalne, regionalne – stwierdził Andrzej Duda.

Wśród odznaczonych przez prezydenta znaleźli się: Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski, Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, oraz prof. Stanisław Mikołajczyk, przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego.

– Najważniejszym celem było to, aby pamięć o powstaniu nie była tylko emocją, aby nie trwała tylko chwilę, dlatego przygotowaliśmy specjalną nową atrakcyjną wystawę stałą w naszym muzeum na starym rynku – mówił Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Za kilka lat w stolicy Wielkopolski wybudowane zostanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Poznański oddział IPN w 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego uruchomił też specjalny portal internetowy.

– Chcemy, by trafiał – i trafia jak już wiemy z reakcji czytelników – do ludzi w całej Polsce. W tym roku będzie miała miejsce jego odsłona w języku angielskim – wskazał dr Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału IPN.

Nowy portal opisuje kolejne etapy walk. Przedstawia szereg archiwalnych fotografii, mapy i schematy oraz szczegółowe kalendarium Powstania Wielkopolskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl