PAP/Adam Warżawa

Prezydent. A. Duda o przekopie Mierzei Wiślanej: To wielkie zwycięstwo patriotów oraz wszystkich, którzy rozumieją słowo „suwerenność”. Państwo, które zna swój potencjał, nie może sobie pozwolić na bycie państwem zależnym

Otwarcie szlaku wodnego, który będzie umożliwiał swobodne przepływanie pomiędzy Morzem Bałtyckim, Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, Elblągiem czy Tolkmickiem, jest wielkim zwycięstwem patriotów. To wielkie zwycięstwo wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją wewnętrzne oraz międzypaństwowe znaczenie suwerenności. To zwycięstwo wszystkich tych, którzy rozumieją, że państwo, które uważa się za państwo poważne, jest państwem bez kompleksów, iż naród jest narodem bez kompleksów, zwłaszcza kompleksu niższości (…). Państwo, które rozumie swój potencjał, znaczenie i historię, nie może sobie pozwolić na to, by być państwem zależnym – mówił Prezydent RP, Andrzej Duda, w przemówieniu z okazji uroczystego otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej.

W sobotę odbyło się uroczyste otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Swoje wystąpienie z tej okazji wygłosił Prezydent RP, Andrzej Duda.

– Z wielką przyjemnością i radością jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (…) chcę ogłosić, że mimo trudnego geopolitycznego położenia Rzeczypospolitej w tej części Europy, mimo wichrów wojen, które przyginały nas bardzo często do ziemi, mimo milionowych strat w naszym narodzie, mimo osobistych tragedii, które przeżyły polskie rodziny oraz pokolenia, mimo wszystkich przeciwności, trudnych czasów (…) oraz tego, co działo się w ciągu ostatnich 30 lat, chcę ogłosić, że Polska zwycięża dziś tutaj, na Mierzei Wiślanej (…). Otwarcie szlaku wodnego, który będzie umożliwiał swobodne przepływanie pomiędzy Morzem Bałtyckim, Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, Elblągiem czy Tolkmickiem, jest wielkim zwycięstwem patriotów – mówił prezydent Andrzej Duda.

– To wielkie zwycięstwo wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją wewnętrzne oraz międzypaństwowe znaczenie suwerenności. To zwycięstwo wszystkich tych, którzy rozumieją, że państwo, które uważa się za państwo poważne, jest państwem bez kompleksów, iż naród jest narodem bez kompleksów, zwłaszcza kompleksu niższości (…). Państwo, które rozumie swój potencjał, znaczenie i historię, nie może sobie pozwolić na to, by być państwem zależnym, aby ktoś inny decydował o jego strategicznych sprawach. Tak było przez cały okres od 1945 roku, kiedy nie mogliśmy wpłynąć na Zalew Wiślany bez zgody rosyjskiej – dodał.

Prezydent przypomniał, że na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci Rosja robiła bardzo wiele, aby utrudnić nam korzystanie z Zalewu Wiślanego.

– Aby uniemożliwić należyte funkcjonowanie polskim ośrodkom zlokalizowanym nad Zalewem Wiślanym, jak choćby Elblągowi. Port elbląski de facto popadł w zapomnienie właśnie przez te wszystkie problemy, które były piętrzone przez całe lata i uniemożliwiały normalną żeglugę. Mówiono o tym od bardzo dawna. Mówili o tym ci, którzy rozumieli, co to znaczy Polska jako państwo suwerenne, silne, niepodległe (…), że Polska potrzebuje przejścia przez Mierzę Wiślaną po to, by się uniezależnić od rosyjskich decyzji – podkreślił Prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że to nie koniec prac związanych z Mierzeją Wiślaną.

– Jeszcze trochę pracy zostało, ale element najważniejszy, jakim jest kanał umożliwiający przepłynięcie przez obszar Mierzi Wiślanej, jest gotowy i już umożliwia działania żeglugowe. To jest wielkie zwycięstwo. Każda wielka inwestycja, zwłaszcza w naszym położeniu i naszych uwarunkowaniach geopolitycznych i historycznych, wiąże się z tym, że zawsze jest atakowana. Nie będę oceniał tych, którzy ją atakowali, bo powodów było mnóstwo, ale wiele z nich było podszytych wielkim złem i wszyscy doskonale o tym wiemy. To, iż inwestycja została zrealizowana, jest wielkim zwycięstwem dokonanym na przekór wielkim interesom i ogromnym pieniądzom. To zwycięstwo jest już faktem – zaakcentował.

Wiele osób krytykowało przekop Mierzei Wiślanej, argumentując, że nie przepłyną tamtędy ogromne statki.

– Od tego, by odbierać towar z największych statków, mamy inne porty oraz miejsca na wybrzeżu Rzeczypospolitej. Chodziło o to, by nie trzeba było pytać o zgodę kraju, który nie jest nam przyjazny, którego władze nie wahają się przed atakowaniem i zniewoleniem innych, co widzimy obecnie na Ukrainie poddanej brutalnej rosyjskiej agresji – wskazał prezydent.

Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej odbyło się w bardzo symbolicznym momencie – 83. rocznicy agresji ZSRR na Polskę.

– Oczywiście nie bez przyczyny wybrano tę datę, bo ona ma znaczenie symboliczne. 83 lata temu Związek Radziecki, dołączając się do wojny rozpoczętej przez Niemców, zaatakował Polskę i ostatecznie zniszczył nasze państwo. To Związek Sowiecki odebrał nam wolność wtedy i później. Taki stan trwał aż do 1989 roku i przemian politycznych, które wtedy się rozpoczęły po długiej walce realizowanej przez kolejne pokolenia Polaków. Dzisiaj odzyskujemy naszą suwerenność, pokazując, że jesteśmy samorządni, a przede wszystkim zdolni do tego, aby realizować wielkie inwestycje – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP zwrócił uwagę, że przekop Mierzei Wiślanej jest drugą ogromną inwestycją rozpoczętą po 2015 roku. Pierwszą było i jest ogromne wsparcie socjalne w postaci chociażby „500 plus”, które pomaga polskim rodzinom.

Działania podejmowane na wybrzeżu to także prace na rzecz rozwoju Świnoujścia.

– Do tej pory w Świnoujściu była tylko droga wodna i de facto duża część miasta była terytorialnie – poprzez rzekę – odłączona od Polski. Dzisiaj będzie fizyczne połączenie. Już niedługo otworzymy tunel, który prawie jest gotowy. Ponadto wierzę w to głęboko, że powstanie Centralny Port Komunikacyjny i wszystko, co jest z nim związane, iż stanie się to kolejnym impulsem rozwojowym dla naszego kraju. Nie słuchajcie tych, którzy twierdzą, że zbudowanie kanału przez Mierzeję Wiślaną było tylko zainwestowanymi funduszami. Przekonacie się Państwo, że to były pieniądze, które się zwrócą na przestrzeni najbliższych lat, bo już się zwracają chociażby poprzez wzrost wartości ziemi na tym obszarze – podsumował Prezydent RP, Andrzej Duda.

Całe przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl