Prezydent o ustawie o weryfikacji pracowników przez pracodawców ws. COVID-19: Ścierają się różne wartości

Będę się bardzo uważnie przyglądał ustawie o weryfikacji pracowników przez pracodawców ws. COVID-19 – powiedział w poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda. Zauważył, że w przypadku tej ustawy ścierają się ze sobą różne wartości. Na pytanie, czy ją podpisze, powiedział, że, „to jest bardzo trudna decyzja”.

W programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News prezydent pytany był w poniedziałek – czy podpisze ustawę procedowaną obecnie w Sejmie, której autorem jest poseł PiS Czesław Hoc o weryfikacji pracowników przez pracodawców ws. COVID-19.

„Na pewno będę się jej bardzo uważnie przyglądał” – powiedział Andrzej Duda.

Wyjaśnił, że w przypadku tej ustawy ścierają się ze sobą różne wartości.

„Z jednej strony jest tak, że w jakimś sensie trzeba się pochylić i zrozumieć to, że osoby, które nie chcą się poddać szczepieniu, obawiają się, mają wątpliwości” – powiedział prezydent.

„Człowiekowi wolno mieć wątpliwości. Człowiek może się obawiać” – dodał.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że inną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy tego rodzaju decyzjach, jest „kwestia bezpieczeństwa innych osób”.

„To nie jest tylko kwestia bezpieczeństwa ich (przeciwników tego rozwiązania – przyp. red.), ale także ich najbliższych, innych osób, choćby na terenie zakładu pracy. To jest kwestia funkcjonowania tego zakładu pracy; tego, czy firma będzie mogła produkować; czy będzie mogła pracować, czy też nie; czy będzie miała przestoje w swojej działalności w związku z tym, że pandemia koronawirusa będzie się rozprzestrzeniała na terenie firmy” – wymienił prezydent.

Na pytanie, czy podpisze ustawę powiedział, że „to jest bardzo trudna decyzja”.

Wysłuchanie publiczne projektu o weryfikacji covidowej odbędzie się 5 stycznia.

Projekt zakłada m.in. możliwość żądania przez pracodawcę okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji SARS-CoV-2 lub o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19. Przewiduje on również możliwość delegowania do pracy poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju zajęcia.

Projekt złożyła 14 grudnia w Sejmie grupa posłów PiS [zobacz jacy posłowie PiS podpisali się pod projektem].

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl