fot. PAP/EPA

Prezydent RP przebywa z oficjalną wizytą we Włoszech

Trwa pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna prezydenta Andrzeja Dudy w drugiej kadencji. Prezydent Polski udał się do Włoch.

Prezydent Andrzej Duda jeszcze w kampanii wyborczej zadeklarował, że z pierwszą wizytą zagraniczną po rozpoczęciu drugiej kadencji uda się do Włoch.

– Włochy są symbolem walki – i to skutecznej walki – przeciwko koronawirusowi, a Watykan to miejsce, gdzie spoczywa nasz Ojciec Święty Jan Paweł II – powiedział Andrzej Duda.

Przed południem prezydent Andrzej Duda odwiedził Instytut Spallanzaniego, w którym od miesięcy trwa walka z koronawirusem. Lekarze i naukowcy pomagają chorym oraz prowadzą badania nad szczepionką oraz metodami leczenia COVID-19. Z włoskim instytutem współpracę podjął polski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–Państwowy Zakład Higieny.

– To dzisiejsze spotkanie jest okazją, żeby się poznać, ale jest też okazją, żeby nawiązać współpracę, która z pewnością będzie bardzo owocna, z pewnością będzie bardzo skuteczna. Pozwoli na lepszą komunikację  – podkreślała dyrektor włoskiego instytutu Marta Branca.

Prezydent Andrzej Duda przekazał wyrazy szacunku i podziękowania za heroiczną walkę włoskich lekarzy. Dwustu medyków z Włoch straciło życie w trakcie pandemii.

– Jeżeli są odważni, zdeterminowani ludzie, którzy chcą pomagać swoim współobywatelom, którzy chcą nieść pomoc, to nie ma takiego zła, którego nie da się pokonać – zaznaczył prezydent RP.

Andrzej Duda przypomniał o misji polskich medyków, którzy wspierali Włochów w najtrudniejszym momencie pandemii. Prezydent Polski wskazał, że walka z pandemią oraz jej skutkami gospodarczymi powinna być realizowana solidarnie przez wszystkie kraje Europy. Zaznaczył, że stary kontynent powinien być też samowystarczalny.

– Chcę bardzo mocno podkreślić, że powinniśmy pod tym względem, dzięki wspólnemu działaniu, dzięki porozumieniu się jako Europa stać się samowystarczalni, tak abyśmy wszystkie te środki, które są potrzebne na wypadek pandemii, epidemii byli w stanie zabezpieczyć i wyprodukować sami. Byśmy nie musieli ich poszukiwać poza Europą – akcentował prezydent RP.  

W Rzymie doszło do spotkania prezydentów Polski i Włoch. Andrzej Duda i Sergio Mattarelli rozmawiali o przyszłości gospodarki europejskiej po pandemii i zacieśnianiu współpracy firmy z Polsk i Włoch. Prezydenci wspólnie podkreślili potrzebę jedności transatlantyckiej i dialogu między Europą i USA. Konieczna do tego jest też wspólna wizja bezpieczeństwa w ramach NATO.

Tematem rozmowy był też kryzys migracyjny. Polska jest nadal gotowa pomagać w patrolowaniu Morza Śródziemnego. Prezydenci omówili ponadto sytuację na Białorusi.

– Tu jest jasne nasze przekonanie – Polski i Włoch – o tym, że należy oddać Białorusinom prawo do decydowania o przyszłości swojego własnego kraju. To prawo jest im dziś odebrane i oni się tego prawa domagają i to powinno być celem Europy – żeby ich doprowadzić Białorusinów do wolności, ich własnego politycznego wyboru – wskazał szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Prezydent Polski spotkał się ponadto z marszałkiem Senatu Włoch, Marią Casellati. Andrzej Duda odbył też rozmowę w cztery oczy z premierem Włoch Giuseppe Conte.

W Rzymie prezydent Andrzej Duda odwiedził siedzibę Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa, gdzie uroczyście podniesiono flagę Polski jako nowego członka organizacji.

– Nasza decyzja o akcesji do funduszu była związana z przekonaniem, że tylko wspólne, skoordynowane działanie organizacji międzynarodowych, państw oraz podmiotów sektora prywatnego i pozarządowego pozwoli światowej społeczności zmierzyć się z globalnymi wyzwaniami – podkreślił Andrzej Duda.

W czwartek polska Para Prezydencka odda hołd bohaterom bitwy pod Monte Cassino. W piątek natomiast na audiencji prezydenta Andrzeja Dudę wraz z Pierwszą Damą przyjmie Ojciec Święty Franciszek.

Piotr Krupa/TV Trwam News

drukuj