fot. Centrum Życia i Rodziny

[TYLKO U NAS] P. Ozdoba o tegorocznym Narodowym Marszu dla Życia i Rodziny: Zdecydowaliśmy się na hasło „I ślubuję Ci”, żeby sięgnąć do naszego fundamentu. Bez małżeństwa nie byłoby rodzin, dzieci, naszej przyszłości

Hasło tegorocznego Marszu jest niezwykle ważne i wyjątkowe, ponieważ sięgamy do przysięgi małżeńskiej, czyli do naszego fundamentu, jakim jest małżeństwo. To fundament życia rodzinnego, a w zasadzie fundament całego społeczeństwa, całego narodu, bo bez małżeństwa nie byłoby rodzin, dzieci i nie byłoby naszej przyszłości. Zdecydowaliśmy się na to hasło ze względu na trwający i bardzo poważny kryzys małżeński (…). Statystycznie w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Oczywiście konsekwencje tego są odczuwalne nie tylko dla samych małżonków, ale przede wszystkim dla dzieci, które urodziły się w tych małżeństwach. W Warszawie statystycznie rozpada się już co drugie małżeństwo, co za tym idzie, skala jest porażająca – zaznaczył Paweł Ozdoba, prezes zarządu Centrum Życia i Rodziny, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny odbędzie się w najbliższą niedzielę. Tegoroczne hasło wydarzenia to słowa przysięgi małżeńskiej „I ślubuję Ci”, podkreślają one, jak ważna jest rola małżeństwa w tworzeniu rodziny. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam [czytaj więcej].

Hasło tegorocznego Marszu jest niezwykle ważne i wyjątkowe, ponieważ sięgamy do przysięgi małżeńskiej, czyli do naszego fundamentu, jakim jest małżeństwo. To fundament życia rodzinnego, a w zasadzie fundament całego społeczeństwa, całego narodu, bo bez małżeństwa nie byłoby rodzin, dzieci i nie byłoby naszej przyszłości. Zdecydowaliśmy się na to hasło ze względu na trwający i bardzo poważny kryzys małżeński. Niestety kultura masowa bardzo negatywnie wpływa na kondycję małżeństw i rodzin, dlatego też zdecydowaliśmy się mówić o małżeństwie i hasło brzmi „I ślubuję Ci”. Jest to wprost wyciągnięcie słów z przysięgi małżeńskiej, a więc zwracamy uwagę na to, czym jest małżeństwo, jakie są role małżonków, do czego zostali powołani. Chcemy bardzo jasno i zdecydowanie powiedzieć o tym, że małżeństwo to zawsze związek kobiety i mężczyzny. Mówimy, iż małżeństwo jest związkiem nierozerwalnym i trwałym budulcem rodziny – oznajmił Paweł Ozdoba.

Obecnie w Polsce dostrzegalny jest kryzys małżeństw. Według statystyk rozpada się już co trzecie zawarte małżeństwo. Przez tę sytuację najbardziej cierpią dzieci.

W Polsce kryzys małżeństw jest bardzo mocno dostrzegalny. Weźmy statystyki ogólnokrajowe, statystycznie w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Oczywiście konsekwencje tego są odczuwalne nie tylko dla samych małżonków, ale przede wszystkim dla dzieci, które urodziły się w tych małżeństwach. W Warszawie statystycznie rozpada się już co drugie małżeństwo, co za tym idzie, skala jest porażająca – wskazał prezes Centrum Życia i Rodziny.

Eksperci przeanalizowali problem rozpadu małżeństw. Z ich opinii wynika, że jednym z głównych powodów rozpadu małżeństw jest negatywny wpływ kultury masowej na relacje ludzkie.

Przeanalizowaliśmy dogłębnie problemy, w szczególności rozpad małżeństw. W mojej opinii i w opinii naszych ekspertów, którzy podczas naszych konferencji naukowych czy publicystycznych zabierali głos, wydaje nam się, że jednym z najważniejszych, a być może głównym powodem tego, że kondycja polskich rodzin jest taka a nie inna, jest negatywny wpływ kultury masowej. Nie ulega wątpliwości, że na rodziny, małżeństwa bardzo wielki wpływ mają dzisiejsze produkcje filmowe, serialowe, świat mediów społecznościowych, różnego rodzaju aplikacje. W tych przekaźnikach nie ma pozytywnych przykładów życia rodzinnego. Tam przedstawia się życie jako walor, który warto przeżyć jak najlepiej, najweselej, najprzyjemniej, bez żadnych trudności i utrudnień, a rodzina jest przedstawiana jako pewne obciążenie dla naszego życia. Promocja hedonizmu, stawiania na własne przyjemności jest tak radykalna i potężna, że ten model utrwala się podprogowo w głowach młodych ludzi, którzy później dorastają do wieku 25 lat czy 28 lat, kiedy jest ten moment, gdy najczęściej podejmuje się decyzję o swojej przyszłości, właśnie wtedy nie decydują się na zawarcie małżeństwa, tylko decydują się na kontynuowanie swojego życia jako singiel. Niestety to bardzo poważnie wpływa na kondycję małżeństw, które obserwują ten trend i widzą, że funkcjonują w innej rzeczywistości. Rozwody biorą się także z tego, że w kulturze masowej nie ma produkcji, gdzie nie wystąpiłyby wątki rozwodowe, co więcej szerzona jest mentalność rozwodowa, czyli szerzone jest postrzeganie rozwodu jako najlepszej furtki, którą warto wykorzystać w przypadku jakiegokolwiek kryzysu w rodzinie, małżeństwie – odrzekł gość „Aktualności dni”.

Paweł Ozdoba przedstawił program tegorocznego Narodowego Marszu dla Życia i Rodziny.

Program jest bardzo prosty, a zarazem bardzo atrakcyjny. Spotykamy się punktualnie o godz. 11.00 na Placu Zamkowym w Warszawie, kilka minut po godz. 11.00 będzie miał miejsce koncert Arki Noego. Następnie około godz. 12.00 będziemy maszerować Krakowskim Przedmieściem aż do bazyliki św. Krzyża, gdzie nastąpi zakończenie. Mogę zdradzić, że pod Pałacem Prezydenckim będzie interesujący akcent. Po Marszu zapraszamy na godz. 13.00 do kościoła św. Krzyża, tam odbędzie się Msza św. dla wszystkich uczestników, w której weźmie udział i będzie ją koncelebrował ks. Dominik Chmielewski. On wygłosi również kazanie dla wszystkich uczestników – poinformował prezes zarządu Centrum Życia i Rodziny.

Centrum Życia i Rodziny to organizacja, która oprócz organizacji Marszu dla Życia i Rodziny zajmuje się także obroną życia, rodziny i wszystkich wartości z nią związanych. Fundacja zajmuje się organizowaniem różnego rodzaju konferencji i działań pro-life.

Centrum Życia i Rodziny to organizacja powołana do tego, aby bronić życia, rodziny, żeby promować wszystkie wartości, ale także by przygotowywać i organizować różne kampanie społeczne, nie tylko takie, w których zachęcamy do pozytywnych działań pro-life, ale także jesteśmy organizacją, która czuwa nad różnymi niebezpieczeństwami (…). Organizujmy konferencje naukowe, publicystyczne, zabieramy głos w różnych debatach. Mamy na pokładzie naszej fundacji ekspertów, którzy zajmują się tymi sprawami związanymi z rodziną, małżeństwem, dzietnością, demografią. Jesteśmy organizacją, która próbuje inspirować lokalne struktury, organizatorów. Dodatkowo jesteśmy organizatorem kampanii takich jak np. „Dzień Ojca na nowo”. Wydajemy publikacje naukowe, profesjonalne filmy naukowe. Jesteśmy konglomeratem, który działa na różnych obszarach – podsumował Paweł Ozdoba.

Całą rozmowę z Pawłem Ozdobą można odsłuchać [tutaj].

 

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl