Apel do prezydenta o zawetowanie zmian ordynacji wyborczej do PE

Cztery formacje polityczne i Klub Jagielloński zaapelowały do prezydenta RP o zawetowanie zmian ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. List do Andrzeja Dudy skierowali liderzy PSL, Prawicy RP, Kukiz’15, Partii Razem i przedstawiciele Klubu Jagiellońskiego.

Według sygnatariuszy zmiany w Kodeksie wyborczym do europarlamentu „zabetonują” scenę polityczną i zniechęcą Polaków do udziału w głosowaniu. Nowa ordynacja to – jak wskazują – ograniczenie możliwości faktycznego wyboru obywateli do dwóch list.

Liczymy, że prezydent rozważy nasze argumenty i zdecyduje się nie podpisywać nowelizacji Kodeksu wyborczego – powiedział prezes Prawicy RP Krzysztof Kawęcki.

Nowa ordynacja, o ile zostanie podpisana przez prezydenta, ograniczy reprezentację polską do dwóch największych partii w PE. Jest to naruszenie zasady nie tylko proporcjonalności, ale też sprawiedliwości. W naszym przypadku opinia katolicka, konserwatywna, narodowa nie będzie po prostu miała swojego przedstawicielstwa, a dwie największe partie polityczne będą reprezentowane w dwóch frakcjach parlamentarnych PE, które nie reprezentują tych poglądów – zaznaczył Krzysztof Kawęcki.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego dot. ordynacji do PE zakłada, że każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę – co najmniej trzech – posłów wybieranych do europarlamentu.

Według PiS-u obecna ordynacja do europarlamentu jest skomplikowana, nowa ją upraszcza i upodabnia wybory do PE do wyborów do Sejmu. O losie znowelizowanych przepisów zdecyduje prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl