fot. flickr.com

Pomimo sprzeciwu kuratora oświaty i „Solidarności”, MEN planuje zamykać małe szkoły w Małopolsce

Pomimo sprzeciwu kuratora oświaty i „Solidarności”, Ministerstwo Edukacji Narodowej ma w planach zamykanie małych szkół w Małopolsce. Jak napisał „Nasz Dziennik”, podjęto już w tej sprawie pierwsze kroki.

Likwidacja ma dotknąć najprawdopodobniej szkołę w Andrychowie. Podobny los może spotkać placówki w Jeżowce i Chełmie w gminie Wolbrom. Resort zapewnia, że wszelkie decyzje podejmuje uwzględniając dobro uczniów.

Zbigniew Świerczek, wiceprzewodniczący oświatowej „Solidarności”, podkreśla, że MEN nie powinien ingerować w autonomiczne decyzje kuratora oświaty.

– Reforma oświaty, która miała miejsce kilka lat temu, dostosowanie do nowej sieci szkół, czyli tzw. szkół 8-klasowych na danym terenie było w gestii kuratora oświaty. On w sposób najbardziej prawidłowy zna lokalne właściwości, potrzeby i ta sieć została dostosowana. Był przez kilka lat spokój. Natomiast aktualnie – nie wiemy, trudno nam powiedzieć, jakie są wewnętrzne przyczyny samorządu, jedyne to, co mówią na zewnątrz – epidemia spowodowała bardzo ograniczone dochody i dlatego szukają oszczędności. Nas natomiast dziwi, że te oszczędności są szukane jak zawsze w edukacji i oświacie – zaznacza Zbigniew Świerczek.

Według „Naszego Dziennika” pewne jest, że od początku nowego roku szkolnego przestanie istnieć placówka edukacyjna w Polance Wielkiej. Walka o jej funkcjonowanie trwała ponad 2 lata. Do tej pory w tej miejscowości były dwie szkoły, nie brakowało też uczniów.

Do ich funkcjonowania nie miała zastrzeżeń Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, sprawująca nadzór nad tymi placówkami. Jak powiedziała w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, po skrupulatnej analizie nie ma wskazań do zamknięcia szkoły. Za kuriozalną uznaje decyzję ministerstwa i pomysł połączenia tych dwóch szkół w jedną – dodała.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl