fot. WOT

Łódzcy terytorialsi szkolą personel domów pomocy społecznej

Żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzili szkolenie dla personelu Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie w powiecie wieluńskim z zakresu walki z koronawirusem – poinformował w czwartek oficer prasowy brygady mjr Arkadiusz Rubajczyk.

Wyjaśnił, że podczas szkolenia, które odbyło się w minioną środę, przekazano podstawowe informacje o wirusie, jak się przed nim zabezpieczać i jak korzystać ze środków ochrony osobistej. Zaprezentowano osobiste wyposażenie zabezpieczające, w tym kombinezony, maski i przyłbice ochronne. Zwrócono uwagę na stosowanie środków zapobiegawczych, na metody dezynfekcji i sposoby kontroli zakażenia.

Mjr Arkadiusz Rubajczyk zwrócił uwagę, że szkolenie miało charakter edukacyjny i warsztatowy, aby podnieść kwalifikacje personelu domu pomocy społecznej w zakresie ograniczania skutków rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i opieki nad pacjentem chorym na COVID-19. Poinformował, że całość poprowadziła kwalifikowany medyk i żołnierz 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej (9 ŁBOT) kpr. Marta Adamów, a uwagi dotyczące działania łódzkiej brygady w ramach pandemii przekazał szef sztabu 9 ŁBOT ppłk Dariusz Ostrowski.

Major podkreślił, że tego typu działania żołnierzy obrony terytorialnej wpisują się w zadania określone – decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej – zespołom interwencji kryzysowej.

Dodał, że szkolenie w Skrzynnie było już piątym szkoleniem o charakterze edukacyjnym zorganizowanym przez łódzkich terytorialsów dla personelu lokalnych DPS-ów.

„Bardzo się cieszę, że moi pracownicy mogli uczestniczyć w tak profesjonalnie przeprowadzonym szkoleniu. Wobec zagrożeń związanych z koronawirusem taka wiedza jest bardzo wskazana” – powiedziała dyrektor placówki Emilia Łaniewska.

Mjr Arkadiusz Rubajczyk przypomniał, że szkolenia są realizowane w ramach operacji „Odporna wiosna” w celu wsparcia głównego inspektora sanitarnego i wojewodów w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych związanych z zagrożeniem zdrowia i życia w domach pomocy społecznej.

Brygady obrony terytorialnej w całej Polsce nawiązały kontakt ze wszystkimi domami pomocy społecznej. Do tej pory bezpośrednie wsparcie udzielono kilkudziesięciu placówkom. Pomoc DPS-om realizowana jest również przez jednostki podległe Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

„Udzielane wsparcie obejmuje min. dostawy żywności i środków ochrony osobistej, kontrolę sanitarną, ewakuację medyczną personelu i pensjonariuszy, wsparcie logistyczne, pobieranie wymazów czy też przeprowadzanie wywiadów epidemiologicznych” – poinformował mjr Arkadiusz Rubajczyk.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl