fot. DWOT

Wojska Obrony Terytorialnej wspierają Straż Graniczną w ochronie granicy Polski z Białorusią

Ujawnianie imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę RP – to jedno z zadań żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w ochronie granicy RP z Białorusią. Współdziałanie odbywa się zarówno na lądzie, jak i w powietrzu – informuje WOT.

WOT i Straż Graniczna współpracują siedem dni w tygodniu.

„Działania WOT można opisać słowami: <<Lokalizuj – Izoluj – Zabezpiecz – Przekaż>>. Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT realizują patrole, których celem jest ujawnianie imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę RP” – informuje kpt. Łukasz Wilczewski z 1 Podlaskiej Brygady OT w komunikacie przesłanym PAP.

Terytorialsi odnajdują zarówno pojedyncze osoby, jak i kilkunastoosobowe grupy, które są przekazywane Straży Granicznej.

„Sprawność i szybkość współdziałania ma tu szczególne znaczenie, zwłaszcza teraz, gdy w rejonie przygranicznym panują niskie temperatury” – kpt. Łukasz Wilczewski

Dlatego – jak dodaje – na wyposażeniu patroli znajdują się m.in. plecaki medyczne oraz dodatkowy zapas folii NRC zapobiegających wychłodzeniu organizmu. Terytorialsi ujawniają także – według niego – kurierów, którzy pomagają imigrantom w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Bezpośrednio na linii granicy pracują operatorzy masztów oświetleniowych.

„Dzięki tym urządzeniom doświetlane są wybrane odcinki granicy państwowej” – kpt. Łukasz Wilczewski.

Wsparcie Straży Granicznej odbywa się także z powietrza, przy użyciu Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye. Informacje zebrane przez operatorów BSP przekazywane są bezpośrednio do Straży Granicznej.

„Grupa Rozpoznania Obrazowego zajmuje się m.in. nakierowaniem funkcjonariuszy SG na grupy imigrantów, ujawnianiem koczowisk imigrantów po białoruskiej stronie, lokalizowaniem grup imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę” – tłumaczy oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT.

Dodatkowo, na odcinku granicy z Białorusią w województwie lubelskim, funkcjonują patrole konne WOT.

„Są one szczególnie przydatne w trudnych warunkach terenowych. Program wykorzystania koni m.in. do juczenia jest pilotażowo rozwijany przez 2 Lubelską Brygadę OT” – kpt. Łukasz Wilczewski.

Od 11 lutego 2019 roku 1 Podlaską Brygadę OT oraz Podlaski Oddział SG łączy porozumienie o współdziałaniu. Szczególnie intensywna współpraca miała miejsce 2020 roku. Wówczas terytorialsi i funkcjonariusze SG wspólnie patrolowali granicę RP po tymczasowym przywróceniu kontroli granicznej w związku z wybuchem pandemii koronawirusa.

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej od 3 września br. terytorialsi prowadzą w województwach podlaskim i lubelskim operację SILNE WSPARCIE, której celem jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych z rejonu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl