fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

MEN prowadzi rozmowy z samorządowcami, aby uniknąć kolejnego strajku nauczycieli

Aby uniknąć kolejnego strajku nauczycieli Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi rozmowy z samorządowcami. Szef resortu Dariusz Piątkowski spotkał się z przedstawicielami Związku Samorządów Polskich, a potem Unii Metropolii Polskich.

Podwyżki dla nauczycieli, wsparcie finansowe samorządów, organizacja i zasady funkcjonowania szkół i placówek oświatowych – to tematy, jakie zostały podjęte przez ministra edukacji z samorządowcami.

Jak zaznaczyła lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk, takie rozmowy są lepszym rozwiązaniem niż organizowanie kolejnego strajku. 

– Trzeba usiąść do stołu i rozmawiać o tym, jak w ogóle system wynagradzania nauczycieli usprawnić, zmienić by był on satysfakcjonujący i przede wszystkim przełożył się też na jakość świadczonej pracy – powiedziała Teresa Misiuk.

Podczas ostatniego spotkania ministra edukacji narodowej z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego, szef MEN również podkreślał, że system potrzebuje zmian. 

– Jest generalnie zgoda, co do tego, że obecny system wynagradzania nauczycieli nie spełnia swoich funkcji i trzeba wprowadzić w nim sporo zmian – wyjaśnił Dariusz Piontkowski. 

Minister Piontkowski zaznaczał również, że zwiększana jest wysokość subwencji oświatowej przekazywanej samorządom. Jednak jak stwierdził szef ZNP Sławomir Broniarz, pieniędzy wciąż jest za mało. 

– Samorządy mówią wyraźnie, że nie mają pełnej puli pieniędzy. Z naszych wyliczeń wynika, że mimo miliarda złotych, który ministerstwo przekazało na ten cel, będzie brakowało ponad 350 mln zł – podkreślił Sławomir Broniarz.

O brakach pieniędzy mówiła także obecna na spotkaniu wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

– Styczniowe podwyżki kosztowały Warszawę 70 mln zł, a z MEN dostaliśmy 30 mln zł. Wrześniowe podwyżki kosztować będą 51 mln zł. Nie otrzymaliśmy póki co ani jednej złotówki. Minister zapewnił, że Warszawa otrzyma 36,8 mln zł. To oznacza kolejne 14,2 mln zł mniej – zaznaczyła Renata Kaznowska.

Stąd determinacja nauczycieli, aby podjąć kolejny strajk. Decyzja, czy taki się odbędzie i w jakiej formie, zapadnie pod koniec sierpnia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj