fot. IPN Kraków

Kraków: Trzy osoby odznaczone Krzyżem WiN; wśród nich żołnierz AK por. Jan Lohmann

Żołnierz Armii Krajowej por. Jan Lohmann, ps. „Feliks”, dyrektor krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Filip Musiał, a także dr Wojciech Frazik z Oddziałowego Biura Badań Historycznych i redaktor naczelny „Zeszytów Historycznych WiN” otrzymali 8 lipca 2021 roku Krzyże Zrzeszenia WiN – najwyższe odznaczenia Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odznaczenia wręczyła wyróżnionym Małgorzata Janiec, prezes Zarządu Obszaru Południowego Zrzeszenia WiN w Krakowie.

Jan Lohmann, mieszkający w Krakowie prozaik i poeta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, urodził się 2 lipca 1925 r. w Seceminie (woj. świętokrzyskie). W czasie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej. Służył w 106. Dywizji Piechoty AK w plutonie Alojzego Dziury-Dziurskiego. W latach 1943-1944 walczył w partyzantce w woj. kieleckim. Był dwukrotnie ranny.

Autor: IPN Kraków

Po wojnie był więźniem politycznym (1945-1946). Jest współzałożycielem Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy AK w Krakowie (obecnie Światowy Związek Żołnierzy AK), a także członkiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Obszar Południowy. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Walecznych i Krzyżem AK.

Autor: IPN Kraków

Janusz Ślęzak, Oddział IPN w Krakowie

drukuj