fot. Tomasz Trzaska/IPN

IPN odkrył kolejne szczątki ludzkie na terenie dawnego więzienia tzw. Toledo

IPN odkrył szczątki jednej osoby i zarys kilku kolejnych jam grobowych na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD (tzw. Toledo) w Warszawie. To kolejny etap poszukiwań IPN, którego specjaliści chcą odnaleźć wszystkie znajdujące się tam tajne miejsca pochówku ofiar komunizmu.

O najnowszym odkryciu poinformowało w czwartek PAP Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, które również zamieściło komunikat w tej sprawie w mediach społecznościowych. Na terenie byłego więzienia stalinowskiego – jak informowało wcześniej w czwartek BPiI IPN – trwa kolejny etap prac poszukiwawczych. Podczas poprzednich prac, które pod kierunkiem wiceszefa IPN Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku, eksperci odnaleźli tam szczątki 19 osób.

Obecnie badany jest teren, gdzie zlokalizowano więzienny ogród, a gdzie – według relacji świadków – miało dochodzić do tajnych pochówków.

Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (Toledo) to więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD istniejące od chwili wejścia w 1944 r. wojsk sowieckich na warszawską Pragę. Było znane z wyjątkowo brutalnych przesłuchań. Historycy IPN przypominają, że było ono przeznaczone dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych, których reżim stalinowski uznał za niebezpiecznych dla nowej władzy.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl