fot. PAP/Rafał Guz

Bydgoszcz: działacze dawnej opozycji odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

Ponad 50 zostało osób w poniedziałek w Bydgoszczy uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności za działalność opozycyjną w PRL i walkę z komunizmem. Odznaczenia, przyznane przez prezydenta, wręczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster.

„Jestem zaszczycony, że mogę wręczyć Krzyże Wolności i Solidarności. Wśród odznaczonych są działacze opozycji demokratycznej, przedstawiciele wielu środowisk naukowych, studenckich, robotniczych i rolniczych. To dowodzi, że sprzeciw wobec komunizmu był powszechny, a jedynym sposobem na obalenie tego komunizmu była ogólnonarodowa konsolidacja różnych środowisk. To państwo podejmowaliście działania, które w ówczesny systemie totalitarnym były ogromnym wyzwaniem rzuconym komunistycznej władzy, wiele osób podlegało szykanom” – powiedział od odznaczonych Jan Baster.

Wiceprezes IPN zaznaczył, że nie wszyscy mieli odwagę czynem wyrażać niezgodę na reżim komunistyczny, ale na tę odwagę stać było wyróżnionych Krzyżami Wolności i Solidarności.

Dyrektor Delegatury IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon zwrócił uwagę, że w czasie niedawnych uroczystości 30. rocznicy upadku muru berlińskiego i Aksamitnej Rewolucji kierowano słowa podziękowania do Polaków. Dodał, że bez polskiej „Solidarności”, polskiej opozycji i polskiego Papieża, polskiej determinacji w walce o wolność, prawdopodobnie system komunistyczny nie zostałby tak szybko obalony.

W czasie uroczystości Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało 44 działaczy dawnej opozycji, a w przypadku ośmiu wyróżnionych pośmiertnie odznaczenia odebrali ich bliscy.

W imieniu odznaczonych wystąpili Krystyna Sawicka z Bydgoszczy i Stanisław Czuszel z Torunia.

„Myślę, że podziękowania należą się też naszym rodzinom, które bardzo często z powodu naszej działalności po prostu cierpiały. Ale to wszystko za naszą ojczyznę, aby była wolna i słowa +Bóg, Honor, Ojczyzna+ nigdy nie straciły na wartości” – podkreśliła Krystyna Sawicka.

Stanisław Czuszel zwrócił uwagę, żeby IPN przy honorowaniu działaczy opozycji demokratycznej, powinien pamiętać o działaczach z małych miejscowości i małych zakładów, bo im było najbardziej ciężko.

Odznaczonym Krzyżami Wolności i Solidarności pogratulował wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau. Podkreślił, że działacze opozycji podjęli walkę, której wyniku nikt do końca nie był pewien, ale wiedzieli, że tak należy się zachować.

Sawicka była pielęgniarką w bydgoskim Szpitalu XXX-lecia PRL (obecnie Szpital Kliniczny nr 2). Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowała się w działalność podziemnych struktur NSZZ „Solidarność”. Brała udział w kolportażu niezależnej pracy i wydawnictw bezdebitowych, zbierała składki związkowe na rzecz osób uwięzionych i internowanych z powodów politycznych. Uczestniczyła w spotkaniach grup działaczy nielegalnych struktur Regionu Bydgoskiego i w demonstracjach.

Czuszel był pracownikiem Zakładów Włókien Chemicznych „Elana” w Toruniu. Po wprowadzeniu stanu wojennego kierował strukturami związkowymi na swoim wydziale. Organizował kolportaż ulotek i prasy podziemnej, brał udział w akcjach ulotkowych, malowaniu haseł i wywieszaniu flag związkowych w mieście. W 1987 r. wszedł w skład Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Elanie. Z powodu prowadzonej działalności był inwigilowany przez służbę bezpieczeństwa do 1989 r.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl