S. Karczewski: Mniejszość polska w Niemczech jest nieuznawana, musimy to zmienić

Mniejszość polska w Niemczech jest nieuznawana, to jest niezwykle dziwne i to musimy zmienić – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Dzisiaj pierwszą oficjalną wizytę w Warszawie złoży prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z premier Beatą Szydło.

Marszałek Senatu powiedział w TV Republika, że w agendzie jednej i drugiej rozmowy jest kwestia mniejszości polskiej w Niemczech.

„Podczas każdej rozmowy z politykami niemieckimi mówię o Polakach mieszkających w Niemczech. Mówię o nierównomiernym traktowaniu mniejszości polskiej w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce (…). Zawsze tłumaczy się, że to jest w gestii landów, a nie rządu federalnego” – powiedział Karczewski.

Jak podkreślił, Senat zajmuje się Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą.

„W różnych krajach jest różnie, ale tak źle jak w Niemczech nie ma tutaj, w Europie. To jest taka wyspa, gdzie Polacy są nagorzej traktowani. Ta mniejszość jest nieuznawana” – powiedział Karczewski.

„Tam mieszka bardzo duża ilość Polaków, więc to jest niezwykle dziwne i to musimy zmienić, i te rozmowy będą temu służyły (…). O tym trzeba mówić, o tym nierównomiernym traktowaniu Polaków, mniejszości polskiej przez poszczególne landy” – dodał.

W piątek marszałek Senatu miał rozmawiać z prezydentem Niemiec.

„Niestety odwołał on jednak swoją wizytę w parlamencie” – informował w środę na Twitterze Karczewski.

PAP/RIRM

drukuj