14. rocznica śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego

Czternaście lat temu zmarł gen. Ryszarda Kuklińskiego, nazywany „pierwszym polskim oficerem w NATO”. W latach 1970 – 1981 jako żołnierz Ludowego Wojska Polskiego Kukliński przekazywał amerykańskiemu wywiadowi strategiczne plany Układu Warszawskiego. 

Z okazji rocznicy jego śmierci w wielu miastach w Polsce odbędą się uroczystości upamiętniające bohaterskiego żołnierza organizowane m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej.

W Gdańsku w bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia NMP w intencji gen. Ryszarda Kuklińskiego sprawowana będzie Msza św. Uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przed tablicą upamiętniającą żołnierza.

Czesław Nowak, prezes stowarzyszenia „Godność” z Gdańska podkreśla, że gen. Ryszardowi Kuklińskiemu zawdzięczamy to, że wówczas nie doszło do wybuchu III wojny światowej.

Trzeba powiedzieć, z dzisiejszego punktu widzenia, że plany, które dostarczył on Amerykanom miały ogromną wartość wojskową i strategiczną. To zatrzymało cały, misternie przygotowany, plan napadu Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią. Gen Ryszard Kukliński służył sprawie całej ludzkości, jemu Polska, ale również i cała Europa zawdzięcza to, że nie doszło wówczas do wojny – akcentuje prezes stowarzyszenia „Godność” z Gdańska.

Po ewakuacji z Polski gen. Ryszard Kukliński został zaocznie skazany przez sąd wojskowy w Warszawie na karę śmierci. Dopiero w połowie lat 90., już w wolnej Polsce, doczekał się uniewinnienia. Zmarł w 2004 r. w USA. Jego szczątki spoczywają w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

RIRM

drukuj