Order Orła Białego dla płk. Ryszarda Kuklińskiego?

Środowiska patriotyczne apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o przyznanie pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu Orderu Orła Białego. Idealną okazją do tego będzie Święto Niepodległości 11 listopada.

Jednym z głównych inicjatorów apelu w tej sprawie do prezydenta RP jest dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

– Stoimy w miejscu gdzie ma w Krakowie stanąć pomnik płk. Ryszarda Kukilńskiego, ale większym pomnikiem dla niego było by zaliczenie go w poczet Kawalerów Orła Białego. Najważniejszego polskiego odznaczenia – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

W sierpniu prezydent Andrzej Duda powołał nową kapitułę Orderu Orła Białego. Zasiadają w niej osoby, które wielokrotnie podkreślały ogromną rolę pułkownika Kuklińskiego w wyrwaniu Polski spod sowieckiej okupacji.

Jak zaznacza dr Bukowski przyznanie odznaczenia jednemu z ostatnich Żołnierzy Niezłomnych w Święto Niepodległości miałoby bardzo symboliczny charakter.

– Właśnie osobie, która dla polskiej niepodległości tyle zrobiła. Która w swej patriotycznej, samotnej misji, narażając życie własne i rodziny ratowała pokój światowy i walczyła o niepodległość naszego kraju – akcentuje rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Na odznaczenie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego czekają nie tylko środowiska patriotyczne, ale także zwykli Polacy, którzy uważają go za jednego z największych bohaterów najnowszej historii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj