Branża mięsna domaga się wsparcia rządu

Branża mięsna domaga się od rządu wsparcia eksportu wieprzowiny. Problemy z eksportem pojawiły się w związku z wykryciem u padłych dzików na terenie Polski, nieopodal granicy z Białorusią, wirusa ASF.

Unia Pracodawców i Producentów Przemysłu Mięsnego chce, by minister rolnictwa Stanisław Kalemba wystąpił do UE o uruchomienie dopłat do eksportu mięsa.  Resort natomiast chce zabiegać o rekompensaty m.in. dla przetwórców oraz dopłaty do przechowywania mięsa.

Politycy PiS-u, Twojego Ruchu i SLD przed blokiem głosowań domagali się przerwy i zwołania konwentu seniorów ws. sytuacji na rynku mięsa. Chcieli wyjaśnień od rządu co robią w tej sprawie – powiedział poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa.

– Niestety okazuje się, że działania były niewystarczające. Nie podjęto działań, które zabezpieczyłyby polskich rolników przed stratami, a minister Kalemba obecnie jak zwykle składa obietnice. Mówi, że wystąpił z pismem do Brukseli. W tej sprawie decyzje powinny być szybkie. Pan premier powinien się spotkać z przewodniczącym KE i ustalić, na jaki rodzaj pomocy Polska może liczyć, tak aby rolnicy i mieszkańcy wsi mieli konkretną, jasna odpowiedź – powiedział poseł Krzysztof Jurgiel.

Aldona Łoś, ekspert ds. rolnictwa, biegły sądowy, podkreśla że Rosja wprowadza embargo na handel mięsem zawsze, kiedy Polska zabiera głos ws. wschodnich. Jak mówi, jest to ogromna kara przede wszystkim dla rolników. Gospodarze mają wieloletnie umowy na produkcję i tu pojawia się problem ze zbyciem  tuczników – zauważa.

– Poza naszym krajem Rosja importuje mięso także z innych państw. Najbliższych sąsiadów dotyka to najszybciej, a szczególnie producentów wieprzowiny i zbóż. Zarówno trzoda chlewna, jak i drób są niemalże jamochłonami (pożeraczami) wszelkiego rodzaju zbóż produkowanych w Polsce.  Dotyczy to także zbóż z importu. Co teraz rolnicy mają zrobić z trzodą chlewną? Nie wiadomo, bo Polacy zjedzą tyle ile jedli do tej pory. Czynniki są gotowe do odbioru i uboju, ale nikt tego nie odbierze – powiedziała Aldona Łoś.

Główny Lekarz Weterynarii Polski wydał decyzję o wstrzymaniu praktycznie całego eksportu produkcji zwierzęcej do krajów pozaunijnych. Wirus afrykańskiego pomoru świń nie jest groźny dla zdrowia i życia ludzi. Dotychczas na terenie polski wykryto dwa przypadki.

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl