Oblężenie przedszkoli i szkół katolickich w Polsce !

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Mimo wielkiego niżu demograficznego w Polsce są szkoły, gdzie dla uczniów zabrakło wolnych miejsc. To placówki prowadzone przez Kościół. Skąd takie oblężenie tych ośrodków edukacyjnych?

Zdaniem rodziców i ekspertów – oprócz wysokiego poziomu nauczania (uczniowie osiągają rezultaty znacznie powyżej średniej krajowej) – szkoły te gwarantują dobre wychowanie i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Ponadto zaletą takich szkół jest bogata oferta zajęć dodatkowych.

Często w statystykach pomijany jest istotny parametr – tzw. edukacyjna wartość dodana, czyli to, o ile uczeń poprawił swój wynik z poprzedniego etapu kształcenia. Szkoły katolickie w tych statystykach mają jedne z najlepszych wyników.

W szkołach prowadzonych przez franciszkanów w Legnicy – w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum im. św. Franciszka, nowy rok nauki zainaugurował prowincjał z Krakowa.

O. Jarosław Zachariasz podczas homilii przywołał słowa Psalmisty, który stwierdził, że mądrość, roztropność, rozwagę człowiek czerpie, rozmyślając nad Bożym prawem oraz zachowując i przestrzegając Bożego słowa.

Prosił młodzież, aby ochoczo zdobywali wiedzę i uczyli się jak najlepiej, na miarę swoich możliwości.

„Bóg zobowiązał was – jako chrześcijan – do służenia innym. Dziś nauczyciele służą wam po to, abyście kiedyś wy służyli innym jeszcze piękniej, zmieniając ten świat na lepsze. Żeby wypełnić ten Boży zamysł trzeba mieć coś światu do zaoferowania. Dlatego w tym nowym roku szkolnym musicie się pewnych rzeczy nauczyć. Bo po to, aby służyć, trzeba coś wiedzieć. Żeby być przydatnym, sensownie spędzić to życie na ziemi, to trzeba mieć pewną wiedzę, zdobyć pewną umiejętność” – przekonywał zakonnik.

Przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów życzył uczniom, aby swoje życie wypełnili sensowną treścią.

W Polsce działa ponad pół tysiąca szkół katolickich (podstawówki, gimnazja, licea i technika), w których kształci się ponad 55 tys. uczniów. Dzieci i młodzież w tych placówkach uczy blisko 10 tys. nauczycieli.

Warto jeszcze odnotować, że w Polsce żeńskie zgromadzenia zakonne prowadzą blisko 400 przedszkoli, które są jeszcze bardziej oblegane.

 

RIRM/jms

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl