K. Szczerski: Najważniejszym dla Polski punktem wizyty D. Trumpa – rozmowy dwustronne

Najważniejszym z polskiego punktu widzenia punktem lipcowej wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie będą rozmowy dwustronne z prezydentem Andrzejem Dudą – powiedział dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Odnosząc się na antenie Radia Wnet do programu wizyty Trumpa, Krzysztof Szczerski stwierdził, że najważniejsze trzy jego punkty są już znane.

Punktem numer jeden jest rozmowa dwustronna Trump-Duda, bo to jest wizyta na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, więc na pewno to jest punkt najważniejszy z punktu widzenia polskiego, to są rozmowy dwustronne polsko-amerykańskie, dwóch prezydentów” – podkreślił prezydencki minister.

Jak mówił, drugim punktem, który jest już znany, jest uczestnictwo prezydenta USA jako gościa honorowego w szczycie Trójmorza. Trzecim punktem będzie publiczne wystąpienie prezydenta USA z przesłaniem do Polaków i innych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Polityk potwierdził także, że pewne jest, iż wizyta odbędzie się 6 lipca – powiedział.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że pozostałe szczegóły wizyty Donalda Trumpa są wciąż ustalane.

Jak wiemy, to jest wizyta zarówno w Warszawie, jak i później na szczycie G20 w Hamburgu, więc to jest też kwestia obowiązków prezydenta Trumpa na tym szczycie. Od tego też zależy długość pobytu w Warszawie, a od długości pobytu w Warszawie zależy też program tej wizyty. To wszystko jest jeszcze w trakcie ustalania, pracujemy teraz bardzo intensywnie z administracją prezydenta Trumpa” – powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Krzysztof Szczerski ocenił jednocześnie, że przygotowanie wizyty – m.in. pod względem bezpieczeństwa – jest dużym wyzwaniem ze względu na to, że czasu na to, że decyzja o odbyciu wizyty zapadła w Białym Domu „stosunkowo późno, jak na tego typu wizyty, czyli na miesiąc przed samym spotkaniem”.

Ale polskie służby pokazały swój profesjonalizm i podczas szczytu NATO, i podczas Światowych Dni Młodzieży, i liczymy na to, że także w tym przypadku ten profesjonalizm będzie pokazany” – mówił prezydencki minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl