Waloryzacja rent i emerytur

W przyszłym miesiącu emerytury i renty wzrosną o 7 procent. Z kolei w kwietniu 2022 roku świadczeniobiorcy otrzymają tzw. trzynastki.

Podwyżka obejmie świadczenia takie jak: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, dodatki do tych świadczeń, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Od 1 marca 2022 roku minimalna emerytura wzrośnie o prawie 88 zł. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2022 roku.

„W sprawie waloryzacji nie trzeba składać wniosków, ponieważ odbywa się ona automatycznie. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się najwcześniej w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzję o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS” – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Trzynasta emerytura wyniesie 1217,98 zł na rękę. Otrzymają ją osoby, które pobierają emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci „trzynastki” razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. To oznacza, że emeryci otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i tzw. trzynastki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl