fot. PAP/Marcin Bielecki

Tegoroczna waloryzacja rent i emerytur wyższa od zakładanej przez rząd

Tegoroczna waloryzacja emerytur i rent będzie wyższa od planowej przez rząd. Wszystko przez tzw. wskaźnik waloryzacji. Rząd oszacował, że wyniesie on w tym roku 3,24 proc.

W lutym pojawiły się dane GUS, które pozwoliły na ostateczne wyliczenie wielkości wskaźnika. Okazało się, że jest on wyższy niż przewidywano – mówi wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

– Co roku waloryzacja jest od 1 marca, ale ostateczny wskaźnik waloryzacji poznajemy w lutym, kiedy GUS ogłosi dane o wzroście wynagrodzeń i inflacji. 3,24 proc. było zaplanowane w projekcie zmiany dotyczącej waloryzacji w budżecie państwa, teraz jest 3,56 czyli jest wyższa waloryzacja, co spowoduje, że emeryci dostaną większe kwoty – podkreśla Stanisław Szwed.

Nowela ustawy dotyczącej waloryzacji emerytur i rent czeka jeszcze na podpis prezydenta. W ubiegłym tygodniu zmiany przyjął Senat. Najniższe emerytury i renty wyniosą od 1 marca 1200 zł brutto.

Ma na tym skorzystać ponad 6 mln 200 tys. emerytów i rencistów. Zmieni się też próg dochodowy przy świadczeniu dla osób niesamodzielnych. Wzrośnie on z 1600 do 1700 zł.

RIRM

drukuj