fot. PAP/Hanna Bardo

Katowice: Przedstawiciele górniczych związków i strona rządowa pracują nad porozumieniem

Przedstawiciele górniczych związków i strona rządowa pracują nad porozumieniem, które sprosta oczekiwaniom, a tym samym zakończy podziemne protesty. W Katowicach rozmawiają dwa zespoły robocze m.in. o tym, ile węgla mają wydobywać w kolejnych latach polskie kopalnie.

Po nocnych obradach wiadomo, że Polska przyjmie niemiecki, długofalowy model transformacji górnictwa. Na razie nie ma porozumienia, czy odejście od węgla nastąpi w 2060 r. – jak chcą związki, czy w 2050 r. – jak proponuje rząd.

Intencją obu stron jest zawarcie porozumienia – podkreślił na konferencji wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

– Chcemy ten proces zaplanować w sposób transparentny, sprawiedliwy, który pozwoli wszystkim zainteresowanym na to, aby z jednej strony pracować w górnictwie, jeśli chcą, a z drugiej strony, aby na terenach, które będą wychodziły z górnictwa, zaplanować odpowiedni rozwój, tak żeby pogórnicze tereny miały swoje drugie życie i mogły się rozwijać – powiedział Artur Soboń.

Jeszcze dziś o godz. 17.00 strony ponownie spotkają się podczas rozmów plenarnych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Tam zapoznają się z efektami prac zespołów i będą prowadzić dalsze negocjacje.

W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej trwa rozpoczęty w poniedziałek podziemny protest przeciwko zbyt szybkiemu – w ocenie górników – tempu odchodzenia od węgla w krajowej gospodarce.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl