fot. PAP/Andrzej Grygiel

Katowice: Rusza Światowy Kongres Antydopingowy

W Katowicach rusza Światowy Kongres Antydopingowy. W jego trakcie na czele organizacji stanie dotychczasowy minister sportu Witold Bańka. Dyskusję zainauguruje prezydent Andrzej Duda.

O Katowicach ponownie ma szansę usłyszeć cały świat.

– Wielkie wydarzenia, wielka rozpoznawalność i wielki biznes – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Stolica Górnego Śląska będzie w najbliższych dniach także stolicą światowej walki z dopingiem. Dzisiaj rozpoczyna się Kongres Światowej Agencji Antydopingowej.

– Doping nie ma barw narodowych. Bez względu na to, czy oszuści pochodzą z Rosji, USA czy Polski, nie ma żadnej tolerancji dla nich – wskazuje kandydat na prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka.

W trakcie kongresu zatwierdzony zostanie nowy kodeks antydopingowy. Wyznaczone zostaną też nowe kierunki na najbliższe sześć lat.

– Mamy kolejnych gości z całego świata. Tutaj, w Katowicach, będą zapadały ważne decyzje dotyczące przyszłości antydopingu, zwłaszcza tej niedalekiej przyszłości, bo olimpiady w Tokio – podkreśla Marcin Krupa.

Polaków interesuje zwłaszcza jedna decyzja. 

– Też zostaną zatwierdzone władze Światowej Agencji Antydopingowej – zaznacza Witold Bańka.

Na czele Światowej Agencji Antydopingowej stanie Polak – dotychczasowy minister sportu Witold Bańka.

– Polityka antydopingowa wymaga innowacyjności, wymaga dużo większego budżetu. Budżet WADA jest mniejszy niż 40 mln dolarów. Średnie kluby piłkarskie mają często większy budżet niż WADA na całą politykę antydopingową – podkreśla Witold Bańka.

Stąd między innymi propozycja Witolda Bańki, by utworzyć fundusz solidarnościowy z udziałem dużych sponsorów sportu. To dałoby więcej środków na walkę z dopingiem. Nie jest to jednak jedyny pomysł. Nowy prezydent WADA celuje też w lepszą współpracę z rządami państw i służbami. W kongresie Światowej Agencji Antydopingowej udział weźmie blisko 2 tys. osób. Obrady zainauguruje prezydent Andrzej Duda.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl