fot. PAP/Maciej Kulczyński

Minister sportu o Irenie Szewińskiej: Prawdziwa legenda, dama, nasza duma

„Była najwybitniejsza, prawdziwa legenda, dama, nasza duma. Wydawała się zawsze silna, niezwyciężona” – napisał na Twitterze po śmierci Ireny Szewińskiej, najbardziej utytułowanej przedstawicielki polskiego sportu, minister Witold Bańka.

„Odeszła od nas najwybitniejsza, wspaniała pierwsza dama sportu Irena Szewińska. Ogromny cios dla nas wszystkich. Pani Ireno, dziękuję za każde spotkanie, rozmowę, za wszystko” – podkreślił szef resortu sportu i turystyki, były lekkoatleta.

„To tak bardzo boli, gdy umiera ktoś tak bliski. Ciężko się z tym pogodzić. Była najwybitniejsza, prawdziwa legenda, dama, nasza duma. Wydawała się zawsze silna, niezwyciężona. Przed metą, na tzw. kratach, śmierć ją wyprzedziła… Już nigdy nie usłyszę: co słychać panie Witku?” – dodał Witold Bańka.

Zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce, wiceprezes PKOl i członkini MKOl zmarła w piątek przed północną w wieku 72 lat.

Najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, uznana najlepszą sportsmenką globu w 1974 roku, w igrzyskach wywalczyła trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale. Była rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach.

PAP/RIRM

drukuj