fot. twitter.com

Poznamy dziś nowego szefa WADA

W Montrealu przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej wskażą dziś nowego szefa tej organizacji. Wybór zostanie oficjalnie zatwierdzony w listopadzie. Jednym z kandydatów jest polski minister sportu i turystyki Witold Bańka. Polityk ma duże szanse, by stanąć na czele WADA.

W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta Agencji i jego zastępcy, zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów. Oficjalnie wybór następcy Brytyjczyka Craiga Reedie’ego, który kieruje organizacją jako przedstawiciel ruchu olimpijskiego od 2014 roku, odbędzie się na listopadowym kongresie WADA w Katowicach. Jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020.

Zgodnie z zasadą rotacyjnej prezydentury, teraz na czele organizacji powinien stanąć kandydat wyłoniony przez rządy krajów. Oficjalnie kandydatów jest dwóch – minister Witold Bańka i Marcos Diaz z Dominikany.

Szef Światowej Agencji Antydopingowej nie może być ministrem, ale może pełnić funkcje parlamentarne i działać w polityce.

RIRM

drukuj