fot. PAP/Andrzej Grygiel

WADA wyszkoli praktyków działających na rzecz ochrony czystego sportu w ramach projektu „Global to local”

Światowa Agencja Antydopingowa wyszkoli stu praktyków działających na rzecz ochrony czystego sportu. Projekt „Global to local” ma charakter pilotażowy, na razie ma dotyczyć tylko Europy.

Projekt „Global to local” WADA realizuje we współpracy z Polską Agencją Antydopingową.

– To jest przedsięwzięcie, którego zadaniem jest szkolenie praktyków antydopingowych na terenie naszego kontynentu. Przeszkolimy ponad stu praktyków antydopingowych w Europie – poinformował Witold Bańka, prezydent Światowej Agencji Antydopingowej.

Projekt ma charakter edukacyjny. Wyszkoli specjalistów w walce z dopingiem. Pomoże to zwiększyć liczbę praktyków, działających na rzecz ochrony czystego sportu.

– Program będzie koncentrował się na takich zagadnieniach, jak zarządzanie wynikami, ochrona danych osobowych, działania śledcze i analityczne, edukacja i współpraca z mediami – powiedział Michał Rynkowski, prezes Polskiej Agencji Antydopingowej.

To pilotaż, który pozwoli Światowej Agencji Antydopingowej realizować kolejne projekty, także na terenie innych kontynentów.

– Ci praktycy będą posiadali oficjalne certyfikaty, takie know-how. Będą mogli ze swoją wiedzą iść w te miejsca, w których pracują. Będą mogli ją dalej przekazywać – wyjaśnił Witold Bańka.

Pilotaż to wkład, jaki Światowa Agencja Antydopingowa we współpracy z POLADĄ chce dać osobom pracującym w polityce antydopingowej. „Global to local” ma wytyczyć standard w procesie szkolenia specjalistów do walki z dopingiem. Już teraz Witold Bańka zapowiada, że WADA w podobny sposób będzie chciała pracować na terenie innych kontynentów.

TV Trwam News

drukuj