fot. PAP/EPA

USA: Kolegium Elektorów wybrało J. Bidena na prezydenta

306 głosów elektorskich dla Joe Bidena i 232 głosy dla Donalda Trumpa. Znamy wyniki Kolegium Elektorów. Obecny prezydent przekonuje, że wybory zostały sfałszowane. Joe Biden namawia Donalda Trumpa, by wreszcie uznał wynik wyborczej batalii.

Kolegium Elektorów wybrało nowego prezydenta USA.

– Kolegium Kalifornii przyznaje Joe Bidenowi, demokracie, 55 głosów; żadnych przeciwnych – zaznaczyła Shirley Weber, przewodnicząca Kolegium Elektorów w Kalifornii.

Wszyscy elektorzy zagłosowali tak, jak przewidywano. Joe Biden uzyskał 306 głosów elektorskich. Donald Trump – 232.

– W bitwie o duszę Ameryki wygrała demokracja – podkreślił Joe Biden, prezydent-elekt.

Ustępujący ze stanowiska Donald Trump nie uznaje wyniku wyborów. Twierdzi, że w czasie głosowania doszło do masowych oszustw.

– Wszyscy wiedzą o głosach oddanych przez martwych ludzi, poniżej wieku wyborczego, o nielegalnych imigrantach, fałszywych podpisach, więźniach i wielu innych nielegalnych głosach – napisał na Twitterze Donald Trump.

Joe Biden oczekuje, że prezydent Donald Trump uszanuje wolę wyborców.

– 306 głosów wyborczych to taka sama liczba, jaką otrzymał Donald Trump w 2016 roku. W tym czasie prezydent Donald Trump nazwał wynik Kolegium Wyborczego miażdżącym zwycięstwem. Według jego standardów, liczby te oznaczały wówczas wyraźne zwycięstwo i z całym szacunkiem sugeruję, aby zrobić to także teraz – stwierdził Joe Biden.

Prezydent-elekt zapowiedział, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów.

– Pracuję tak samo ciężko dla tych z was, którzy na mnie nie głosowali, jak i dla tych, którzy oddali na mnie swój głos – zapowiedział Joe Biden.

Tuż po ogłoszeniu wyników Prokurator Generalny USA, William Barr, złożył swoją rezygnację. Na początku tego miesiąca poinformował, że nie wykryto żadnych oszustw na masową skalę w czasie wyborów. Joe Biden zostanie zaprzysiężony na prezydenta 20 stycznia.

TV Trwam News

drukuj