fot. twitter.com/MSiT_GOV_PL

Amerykanie chcą w pełni kontrolować działalność antydopingową na świecie

Amerykanie chcą w pełni kontrolować działalność antydopingową na świecie i tworzą własne kryteria, które mogą wpłynąć na przyszłość sportu.

„Akt Rodczenkowa” to ustawa, którą przyjął amerykański Senat. Przepis, który spotkał się z dużą krytyką ze strony Narodowych Agencji Antydopingowych, Państw Ruchu Olimpijskiego, a także Światowej Agencji Antydopingowej.

– My, generalnie, jako agencja nie jesteśmy przeciwni temu aktowi, ustawie. Zawsze będziemy sprzyjać, będziemy popierać rządy, które będą dawać dodatkowe narzędzia, siły do walki z dopingiem ich Narodowym Agencjom Antydopingowym – powiedział Witold Bańka, szef Światowej Agencji Antydopingowej.

Przepisy na pierwszy rzut oka wyglądają dobrze. Po analizie mogą jednak doprowadzić do chaosu i zachwiać systemem antydopingowym na całym świecie. W przyjętych przepisach z krytyką spotkało się kilka kwestii. Wśród nich jest tzw. zasada eksterytorialności. Polega ona na tym, że Amerykanie mogą ścigać osoby zaangażowane w proceder dopingowy, czyli lekarzy, działaczy, właściwie na terenie całego świata.

– Jest to przyjęcie roli „żandarma”, który będzie mógł wyłapywać, chce przejąć kontrolę nad całym systemem antydopingowym – stwierdził Witold Bańka.

Ustawa nie obejmuje swoimi przepisami blisko 80 do 90 proc. amerykańskich sportowców.

– Skoro nie jest wystarczająco dobre dla amerykańskich sportowców, to dlaczego chcecie to narzucić całemu światu? – pytał szef Światowej Agencji Antydopingowej.

Drugą kwestią jest zażądanie przez USA wycofania z Zarządu Światowej Agencji Antydopingowej czy z Komitetu Wykonawczego przedstawicieli Ruchu Olimpijskiego. To jest niemożliwe do zrealizowania – podkreślił Witold Bańka – bo oznaczałoby to koniec Światowej Agencji Antydopingowej.

– Trudno sobie wyobrazić nadzór choćby nad Igrzyskami Olimpijskimi poprzez globalnego regulatora w momencie, w którym wyrzuca się Ruch Olimpijski z działań statutowych. Zupełnie irracjonalne i nierozsądne podejście – zaakcentował Witold Bańka.

Tym bardziej, że – jak stwierdził Witold Bańska – Amerykanie nie podali żadnego rozwiązania zastępczego. Jak poinformował szef WADA, w najbliższym czasie ma zapaść niezwykle istotna decyzja dla całego sportu dotycząca startu rosyjskich sportowców w najbliższych letnich i zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Rok temu WADA nałożyła na Rosjan czteroletnią dyskwalifikację, od której zostało złożone odwołanie.

– W tym miesiącu odbyło sie przesłuchanie poszczególnych stron, które nie miało charakteru publicznego, ponieważ została odrzucona prośba WADA o publiczne wysłuchanie ze względu na brak zgody innych stron wysłuchania – podsumował szef Światowej Agencji Antydopingowej.

Finalna decyzja dot. Rosji należy do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie. Powinna zapaść do końca tego roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl