fot. PAP/Leszek Szymański

W. Bańka: Finansowanie sportu osób z niepełnosprawnościami na wysokim poziomie

Witold Bańka, minister sportu zapewnił, że finansowanie sportu osób z niepełnosprawnościami w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie. ,,Tak szeroki zakres wsparcia ze środków publicznych stawia nas w światowej czołówce” – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami minister.
Konferencję prasową w Warszawie zorganizowano z okazji 20-lecia obecności Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w strukturach międzynarodowych. Wieczorem odbędzie się okolicznościowa gala.

,,W 2018 roku nasz resort przeznaczył na sport osób z niepełnosprawnościami ok. 59 milionów – 40 na sport wyczynowy i 19 na powszechny. Do tego dochodzi rekordowa liczba stypendystów – dzisiaj mamy 308 sportowców, którzy otrzymują stypendia z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Mam takie wewnętrzne poczucie i satysfakcję, że sport osób z niepełnosprawnościami jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie, jeśli chodzi o finansowanie” – podkreślił Witold Bańka.
Szef resortu zwrócił również uwagę, że niektóre rozwiązania stosowane w polskim systemie finansowania sportu w wielu innych krajach nie występują.

,,Jeśli chodzi o świadczenia tzw. emerytalne – olimpijskie i paraolimpijskie – które otrzymują nasi sportowcy po zakończeniu kariery, to tylko w Polsce i na Węgrzech jest podobny system. Tak szeroki zakres wsparcia płynącego ze środków publicznych na stypendia sportowe osób z niepełnosprawnościami też stawia nas w absolutnej światowej czołówce” – zapewnił minister.
Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego dodał, że wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, przekłada się na rozwój sportu paraolimpijskiego i coraz lepsze wyniki.

,,To nie jest kwestia samych nakładów, które otrzymujemy od ministerstwa sportu, Państwowego Instytutu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ale otwarcia się na sport paraolimpijski sektora prywatnego. To jest zupełnie inna rozmowa z mediami, olbrzymie zainteresowanie tym, co robią nasi zawodnicy. Jesteśmy też coraz lepiej postrzegani na arenie międzynarodowej. Oczywiście sukces sportowy jest tym magnesem, który najbardziej przykuwa uwagę. Mamy bardzo wysoką pozycję w klasyfikacji medalowej igrzysk letnich w tabeli wszech czasów – Polska jest na 10. miejscu. To jest powód do dumy, ale też duże zobowiązanie i trudność w utrzymaniu tej pozycji” – zaznaczył Łukasz Szeliga.

Dodał jednak, że szczególnie cieszy go wzrost znaczenia sportu osób z niepełnosprawnościami w publicznej świadomości.

,,Dla mnie najbardziej pozytywne w tym, co się działo na przestrzeni ostatnich lat, to właśnie stosunek kibiców, mediów, sposób, w jaki możemy dziś rozmawiać o sporcie paraolimpijskim, który jest profesjonalny, ciągle ewoluuje” – powiedział prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

,,Traktujemy na równi sportowców pełnosprawnych i tych z niepełnosprawnościami. Reguły są takie same. To pokazuje, że podchodzimy do tego z wielką powagą i wielkim szacunkiem” – zakończył Witold Bańka.

Ministra sportu czeka we wtorek ważne głosowanie w Montrealu, gdzie przedstawiciele 18 rządów wybiorą szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Witold Bańka jest jednym z dwóch oficjalnych kandydatów. Formalnie wybór zostanie zatwierdzony w listopadzie na konferencji w Katowicach.

,,Używając terminologii sportowej, jestem w tak zwanym Bezpośrednim Przygotowaniu Startowym, czyli bezpośrednim przygotowaniu startowym. Wiem, że nie wolno zwalniać na ostatnich metrach, żeby konkurent nie wyprzedził” – zapewnił minister sportu i turystyki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl