fot. twitter.com/MSiT_GOV_PL

Minister Bańka dla „Gościa Niedzielnego”: Wierzę w sukces w wyborach na szefa WADA

Minister sportu i turystki Witold Bańka przyznał, że w Polsce rocznie wykrywa się między 40 a 60 sportowców na dopingu na ok. trzy tysiące pobranych próbek przez POLADA. „Nie odbiegamy od średniej światowej” – powiedział Witold Bańka w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego”.

Polski minister sportu jest europejskim kandydatem na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Wybór nastąpi 14 maja.

„Moim kontrkandydatem jest Marcos Diaz z Dominikany. Decyzję podejmie 18 elektorów, przedstawicieli rządów WADA. Dyplomacja lubi ciszę. Ta cisza przyniosła mi pozytywny efekt w kampanii europejskiej, poparcie Rady Europejskiej, Unii Europejskiej i oczywiście Polski. Wierzę w sukces” – powiedział Witold Bańka na łamach „Gościa Niedzielnego”.

Zwrócił uwagę, że podczas letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 około dziesięciu procent medalistów pochodziło z krajów, które albo nie miały polityki antydopingowej, albo bardzo słabą.

„Zaproponowałem m.in. zwiększenie liczby akredytowanych laboratoriów WADA. Obecnie na całym świecie jest ich około 30, w tym jedno w Warszawie. To nie jest wystarczająca liczba, badania antydopingowe są skomplikowane, sporo kosztują. Trzeba zintensyfikować kontrole, a do tego konieczne jest zwiększenie budżetu WADA. Obecnie wynosi 34 miliony dolarów, a to bardzo mało. Chodzi nie tylko o to, aby nie dopuszczać do dopingu, ale także skutecznie go wykrywać” – podkreślił Witold Bańka.

W ostatnich trzech latach podjęto w Polsce wiele działań legislacyjnych, aby przystosować politykę antydopingową do wymagań WADA. Między innymi w 2017 roku uchwalono ustawę o zwalczaniu dopingu w sporcie.

„Dzięki działaniu POLADA i jej pionu śledczego przy współpracy z policją udaje się zamykać miejsca, gdzie odbywa się handel nielegalnymi substancjami” – powiedział Witold Bańka.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl