Katowice: trwają główne obchody 35. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”

Mszą w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczęły się o godz. 16 obchody 35. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”. W uroczystościach bierze udział prezydent RP Andrzej Duda.

Wśród uczestników są też m.in. rodziny zamordowanych górników, uczestnicy strajku w kopalni, przedstawiciele władz, partii politycznych, związkowcy i samorządowcy.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc.

Po 35 latach my, świadkowie tamtego czasu i miejsca, słyszymy jak bije puls tamtej ofiary śmierci żołnierzy „Solidarności”, odzianych w mundury poszarpanych roboczych ubrań i hełmy górniczych kasków. Ten puls pamięci drży w krzyżu postawionym na miejscu ich męczeństwa nazajutrz, tuż po 16 grudnia 1981 r. I w krzyżu drugim, i w krzyżu trzecim, które możemy nazwać Krzyżami Wolności – mówił metropolita katowicki.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli pod Krzyż-Pomnik przy kopalni, gdzie wygłaszane są przemówienia, i gdzie odbędzie się apel poległych. Pod pomnikiem zostaną również złożone kwiaty.

Pacyfikacja „Wujka” 16 grudnia 1981 r., w wyniku której od milicyjnych kul zginęło dziewięciu protestujących górników, była największą tragedią stanu wojennego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl