Katowice: uroczystości upamiętniające tragedię w kopalni Wujek

W Katowicach zaplanowano na dziś uroczystości upamiętniające tragedię w kopalni Wujek, gdzie podczas pacyfikacji zakładu w trakcie stanu wojennego zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.

Obchody 33. rocznicy tamtych wydarzeń rozpoczęły się o godz. 16.00 Mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Eucharystii w intencji górników przewodniczył metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc a homilię wygłosił prymas senior ks. abp Józef Kowalczyk. „Tragizm tamtych dni ciągle jest żywy w naszych umysłach i sercach. Uświadomił on ówczesnej władzy i społeczeństwu skalę oporu społecznego przeciwko stanowi wojennemu i łamaniu praw człowieka” – mówił do zgromadzonych w kościele górników oraz ich rodzin ks. abp Józef Kowalczyk.

Następnie nastąpił przemarsz przed Pomnik-Krzyż przy kopalni Wujek. Tam odbył się Apel Poległych.

Krzysztof Pluszczyk, zastępca przewodniczącego Społecznego Komitetu Pamięci Górników, powiedział, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach tamtych wydarzeń.

– Ta pamięć jest przede wszystkim potrzebna rodzinom, ponieważ źle by było, gdyby rodziny tych górników, którzy zginęli widzieliby, że na kopalni nic się nie dzieje, że ta śmierć przeszła i nikt o niej nie pamięta. Tutaj pamiętamy i póki rodziny będą przyjeżdżały, dopóty będą uroczystości pod krzyżem. Będziemy o to dbali, ponieważ pamięć to nie tylko 16 grudnia. Pamięć to pomnik, który tutaj stanął, pamięć to kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, który powstał po śmierci tych górników – mówił Krzysztof Pluszczyk.

Dziś odbył się również „Bieg Dziewięciu Górników”, w którym  wzięli udział uczniowie szkół z Chorzowa, Mikołowa, Rudy Śląskiej i Katowic.

RIRM/PAP

drukuj