11. rocznica odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca

Jedenaście lat temu św. Jan Paweł II zakończył swą ziemską wędrówkę.  W całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające nauczanie i pontyfikat wielkiego papieża Polaka. 27 kwietnia 2014 roku święty papież został wyniesiony do chwały ołtarzy, zostając patronem rodzin.  

2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, zakończyło się ziemskie pielgrzymowanie papieża Polaka. Czas odchodzenia Ojca Świętego Jana Pawła II był wielkimi rekolekcjami dla całego świata.

– Jest to dla mnie świadek Chrystusa, świadek Bożego Miłosierdzia. Sam fakt, że zmarł w Wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia, był też dla mnie bardzo symboliczny – mówi Joanna Stożek z departamentu komunikacji Światowych Dni Młodzieży.

Ksiądz kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku, przybierając imię Jan Paweł II. Przesłaniem jego 27- letniego pontyfikatu były słowa: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”. Jan Paweł II był wielkim ewangelizatorem świata, niestrudzonym pielgrzymem, świadkiem nadziei i autentycznym sługą Bożego Miłosierdzia. Jego pierwsza pielgrzymka do Polski w 1979 r. wpłynęła na przemiany świadomości narodowej, umożliwiające upadek komunistycznego imperium w Europie Środkowowschodniej. Święty papież Polak odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Napisał wiele encyklik, listów pasterskich i adhortacji. Szczególną troską otaczał młodych. Był inicjatorem i patronem Światowych Dni Młodzieży.

– Jan Paweł II jest szczególną postacią, ponieważ jest on patronem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, razem ze świętą siostrą Faustyną. Jest to niesamowita postać. Kiedy byłem nastolatkiem, on już był papieżem. Moi rodzice znali go, jako osobę, która jeszcze nie była papieżem, ale samo to doświadczenie, że pochodzę z Krakowa i mogę być wolontariuszem Światowych Dni Młodzieży, w mieście w którym Jan Paweł II wielokrotnie przebywał, a w tym momencie jest świętym, jest to niesamowite doświadczenie – stwierdził Mateusz Mleczko z sekcji audiowizualiów ŚDM.

Nieustannie do grobu papieża Polaka w bazylice św. Piotra w Rzymie pielgrzymują miliony wiernych. Zostawiają modlitwy, prośby i podziękowania dla Świętego.

Tv Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl