Konferencja naukowa w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy
W audytorium Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy odbędzie się konferencja naukowa, podczas której uczestnicy będą mówić m.in. o tym, kiedy zaczyna się ludzkie życie. Konferencja odbywa się w ramach Bydgoskich Spotkań Bioetycznych. Przyświeca jej hasło „Początek ludzkiego życia – bioetyczne wyzwania i zagrożenia”.
Głos zabiorą wybitni specjaliści, m.in. ks. prof. Marian Machinek z Olsztyna, prof. Marek Czarkowski z Warszawy, dr Maciej Barczentewicz z Lublina.
Prelegenci będą zastanawiać się nad tym, czy wartość ludzkiego życia można mierzyć jego, jakością. Poruszą także kwestię naprotechnologii i sztucznego zapłodnienia.
Prof. Władysław Sinkiewicz z Collegium Medicum UMK podkreśla, że konferencja jest zwrócona szczególnie do ludzi młodych.
– Podejmujemy bioetyczne, problemy związane z ludzkim życiem, których często nie obejmują ani programy nauczania studentów na uczelniach medycznych, ani lekarzy na studiach podyplomowych, chociażby te wszystkie jednostronne dyskusje, dotyczące procedury in vitro, pomijana całkowicie naprotechnologia – o tym będzie mowa. Będzie mowa również o bardzo trudnych zagadnieniach, dotyczących kwestii genetycznych, związanych z badaniami prenatalnymi, techniką przed preimplantacyjną, żeby podejść do tego roztropnie, żeby uszanować w każdym przypadku życie ludzkie. To są bardzo konkretne tematy, dotykające nas wszystkich, zwłaszcza ludzi młodych – mówi prof. Władysław Sinkiewicz.
W konferencji wezmą udział studenci WSKSiM. Spotkanie naukowe organizuje Bydgoska Izba Lekarska we współpracy z Collegium Medicum UMK.
RIRM