fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: Trwają obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski

W Gdańsku trwają obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca św. Jana Pawła II do Polski. W uroczystościach uczestniczą m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef „Solidarności” Piotr Duda, parlamentarzyści oraz przedstawiciele Kościoła.

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbywa się konferencja naukowa pod tytułem „Obudził w nas Solidarność. 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny”.

Zgromadzonych powitał przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Piotr Duda podkreślił, że to, co stało się w sierpniu 1980 r. w Gdańsku, było dopełnieniem słów wypowiedzianych 40 lat temu przez Papieża. Lider związkowców nawiązał też do ostatnich ataków na Kościół.

Wszyscy doskonale o tym wiemy, że nie byłoby Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, nie byłoby strajku w 1988 roku, nie byłoby także ważnego wydarzenia, jakim był Okrągły Stół, a także niepełne demokratyczne wybory 4 czerwca, gdyby nie pielgrzymka i słowa Ojca Świętego Jana Pawła II. Bardzo się cieszę, jestem wzruszony, że możemy się spotkać tutaj w Gdańsku, tu, gdzie ostatnimi czasy dzieją się gorszące sceny, gdzie obraża się Kościół Katolicki i uczucia religijne Polaków, bo doskonale o tym wiemy, że bardzo wiele zawdzięczamy naszej wolności Kościołowi Katolickiemu – mówił Piotr Duda.

Podczas uroczystości wręczono tytułu Człowieka Roku „Tygodnika Solidarność”. Został nim uhonorowany ks. prał. Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy.

Po konferencji zaplanowano otwarcie zainstalowanej w sąsiedztwie Sali BHP wystawy plenerowej pt. „Ojciec Święty z Solidarnością – Solidarność z Ojcem Świętym”.

Ekspozycję będzie można oglądać przez miesiąc.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl